19038281 razy

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2013

O książce "KUBA i MELA. DODAJ DO ZNAJOMYCH" Macieja Orłosia w Dyskusyjnym Klubie Książki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

10-07-2013

"Kuba i Mela. Dodaj do znajomych"
Macieja Orłosia.
Spotkanie DKK w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.

Wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Książkołaki” dotyczyło książki Macieja Orłosia „Kuba i Mela. Dodaj do znajomych”, która opowiada o dwójce rodzeństwa. Kuba jest uczniem czwartej klasy i jego ulubionym zajęciem są gry komputerowe. Mela to jego młodsza siostra, która chodzi do pierwszej klasy i jak większość dzieci, marzy o własnym czworonogu. Kuba i Mela przede wszystkim cenią sobie dobrą zabawę, co często prowadzi do humorystycznych sytuacji. Każde z nich opowiada o swoich perypetiach w szkole, o przyjaciołach oraz rodzinnych potyczkach. Dzieci lubią zadawać trudne pytania, a ich zachowanie jest przyczyną wielu rodzicielskich dyskusji. Tato i mama są bardzo wyrozumiali dla maluchów, próbując wychować je na swój sposób. Jak powszechnie wiadomo, świat dzieci i dorosłych jest bardzo ciężko pogodzić, ale zawsze można znaleźć „złoty środek”, który połączy pokolenia. Rodzice dzięki Kubie i Meli uczą się rozumieć świat dzieci i patrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy.

Książka Macieja Orłosia zawiera sporą dozę humoru, a dzięki ilustracjom znanego rysownika Henryka Sawki przyciąga uwagę także dorosłych czytelników. Autor, zadbał również,o stronę językową swoich opowiadań - bohaterowie książki mówią typowym dla współczesnych dzieci językiem, pełnym im tylko znanych kolokwializmów. Dzięki temu, młodzi czytelnicy utożsamiają się z głównymi postaciami, co więcej, jest to świetna lektura zarówno dla chłopców jaki i dla dziewczyn. Niestety książka posiada również pewne minusy. Obawę rodzi pogłębiająca się fascynacja nowoczesnymi „gadżetami”, które zastępują dzieciom zwykłą zabawę. Nasi klubowicze mieli na ten temat różne zdanie, ale zgodnie przyznaliśmy, że trzeba odnaleźć równowagę między światem wirtualnym a rzeczywistością.

Wakacje, to przede wszystkim czas zabawy i z tej okazji podczas spotkania DKK, postanowiliśmy połączyć dyskusje nad książką i plastyczne zainteresowania. Ze szklanych słoików, kolorowych kulek i papieru powstały barwne doniczki z kwiatkami, które miały przypominać nam o słonecznym lecie w bibliotece.

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

--------------------------------------------------------------