Archiwum wydarzeń 2011

BAJKA POD CHOINKĘ - spotkanie z bohaterami książek dla dzieci

21-12-2011

Bajka pod choinkę – zabawy z popularnymi bajkowymi bohaterami

Na spotkanie pełne niespodzianek, konkursów i gier oraz głośne czytanie bajek mogły się wybrać dzieci w dniu 18 grudnia 2011 r. do Kina Helios w Rzeszowie. W akcji promującej czytanie oraz instytucje, które propagują ideę ten sposób aktywności wzięły udział pani Renata Dziepak – kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie, czyli Czarodziejka Bajka oraz pani Katarzyna Lubas z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie pełniąca rolę Wróżki Dobranocki.

Atrakcją zajęć „Bajka pod choinkę” był także różowy, bardzo sympatyczny Smok Novuś  w rolę którego wcieliła się z pani Halina Felusiak z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Smok uwielbiający książki zachęcał dzieci do tańca a następnie do różnorodnych zabaw i poznawania przygód literackich i dobranockowych bohaterów.

Razem z dziećmi uważnie wysłuchał fragmentów opowiadania o Reksiu mieszkającym na wiejskim podwórku. Pomagał maluchom odgadywać zagadki dotyczące popularnych bohaterów bajek mieszkających na bibliotecznych półkach i w muzealnych gablotach. Do Kina przybył Baltazar Gąbka, Bolek i Lolek, Kot Filemon i Bonifacy, Pszczółka Maja, Miś Uszatek i Smerfy. Dużym wyzwaniem, nie tylko dla maluchów było odgadywanie melodii dobranockowych, ale z pomocą rodziców udało je wszystkie rozpoznać.

Uczestnicy zabaw uzupełniali też brakujące słowa do znanych wierszy, rozwiązywali rebusy. Kolejną z atrakcji był także taniec-połamaniec, czyli smok-dance, który wywołał falę wesołości wśród dzieci.

Wszyscy chętni mogli również obejrzeć niespotykane projekcje filmowe na przeźroczach, które mają niepowtarzalny klimat i zachęcają do sięgania po kultowe dobranocki, nieco już dzisiaj zapomniane przez młodsze pokolenie.

Warto było starać się, aktywnie rywalizować i zdobywać punkty podczas całego programu mini turnieju, bo na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez WiMBP, Muzeum Dobranocek oraz Kino Helios.

Niedzielne, przedświąteczne spotkanie pod choinką  z bohaterami bajek było promocją czytelnictwa literatury dziecięcej, propozycją przyjemnego spędzenia świątecznego czasu i zachętą do częstego obcowania z literaturą.
Mamy nadzieję, także, że
to nietypowe przedsięwzięcie pomoże pobudzić wyobraźnię i kreatywność dzieci oraz ukształtuje nawyk czytania i zbuduje emocjonalną więź z biblioteką.