Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2011

ZABAWY JĘZYKOWE w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

19-12-2011

 

„Szorstka szczecina na grzbiecie szczerbatego szczenięcia sterczy”-

czyli zabawy językowe w Bibliotece

 

            Od października do grudnia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zostały przeprowadzone zajęcia językowe zwracające uwagę na trudne, szeleszczące słowa w języku polskim. Na zajęcia będące dużym wyzwaniem dla uczestników zdecydowali się uczniowie klas drugich i trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 3, 24, a także z Zespołu Szkół Muzycznych.

Młodzi czytelnicy podzieleni na trzy drużyny: „Syczące węże”, „Brzęczące trzmiele” oraz „Rechoczące żaby” rywalizowali o tytuł mistrzów ortografii. Każde spotkanie z zasadami języka polskiego rozpoczynało się  od powitania uczniów wierszem Jana Brzechwy pt. „Szóstka-Oszustka”. Następnie wszyscy wspólnie powtarzali zasady pisowni trudnych wyrazów z: „ó” i „u”, „ż” i „rz”, „h” i „ch”, a także zwracali uwagę na pisownię wyjątków.

Kiedy reguły ortograficzne zostały utrwalone rozpoczynała się rywalizacja ekip. Przygotowane zabawy były naprawdę różnorodne, a jedną z nich były rebusy,z których należało odkryć ukryte nazwy miast. Mimo, że niektóre były dzieciom nieznane to  i tak radziły sobie znakomicie. Dzieci pracowały niezwykle intensywnie, wzajemnie się dopingując. Największą radość sprawiły ćwiczenia dykcyjne, w których uczniowie czytali na głos skomplikowane i trudne wyrazy począwszy od tytułu zajęć po np. „czesał czyżyk cesarzową” czy „suchą szosą Sasza szedł”. Niełatwym zadaniem były zagadki ortograficzne o zwierzętach, roślinach i przedmiotach, gdzie oprócz podania prawdziwej odpowiedzi, trzeba było podać poprawną pisownię wyrazów.

Nawet układanie z rozsypanek przysłów czy łączenie ich w pary sprawiło wiele radości.

Oczywiście wszystkie zabawy były oceniane, a drużyna która zdobyła najwięcej punktów wygrywała. Nagrodą w naszej zabawie były małe upominki oraz zaszczytny tytuł mistrzów ortografii, który był wielkim powodem do dumy.

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: