Archiwum wydarzeń 2011

ZABAWY JĘZYKOWE w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

19-12-2011

„Szorstka szczecina na grzbiecie szczerbatego szczenięcia sterczy”-

czyli zabawy językowe w Bibliotece

Od października do grudnia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zostały przeprowadzone zajęcia językowe zwracające uwagę na trudne, szeleszczące słowa w języku polskim. Na zajęcia będące dużym wyzwaniem dla uczestników zdecydowali się uczniowie klas drugich i trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 3, 24, a także z Zespołu Szkół Muzycznych.

Młodzi czytelnicy podzieleni na trzy drużyny: „Syczące węże”, „Brzęczące trzmiele” oraz „Rechoczące żaby” rywalizowali o tytuł mistrzów ortografii. Każde spotkanie z zasadami języka polskiego rozpoczynało się  od powitania uczniów wierszem Jana Brzechwy pt. „Szóstka-Oszustka”. Następnie wszyscy wspólnie powtarzali zasady pisowni trudnych wyrazów z: „ó” i „u”, „ż” i „rz”, „h” i „ch”, a także zwracali uwagę na pisownię wyjątków.

Kiedy reguły ortograficzne zostały utrwalone rozpoczynała się rywalizacja ekip. Przygotowane zabawy były naprawdę różnorodne, a jedną z nich były rebusy,z których należało odkryć ukryte nazwy miast. Mimo, że niektóre były dzieciom nieznane to  i tak radziły sobie znakomicie. Dzieci pracowały niezwykle intensywnie, wzajemnie się dopingując. Największą radość sprawiły ćwiczenia dykcyjne, w których uczniowie czytali na głos skomplikowane i trudne wyrazy począwszy od tytułu zajęć po np. „czesał czyżyk cesarzową” czy „suchą szosą Sasza szedł”. Niełatwym zadaniem były zagadki ortograficzne o zwierzętach, roślinach i przedmiotach, gdzie oprócz podania prawdziwej odpowiedzi, trzeba było podać poprawną pisownię wyrazów.

Nawet układanie z rozsypanek przysłów czy łączenie ich w pary sprawiło wiele radości.

Oczywiście wszystkie zabawy były oceniane, a drużyna która zdobyła najwięcej punktów wygrywała. Nagrodą w naszej zabawie były małe upominki oraz zaszczytny tytuł mistrzów ortografii, który był wielkim powodem do dumy.