Archiwum wydarzeń 2011

TRADYCJA, ZWYCZAJE i ŚWIĄTECZNA KUCHNIA w KLUBIE EUROPEJCZYKA - Oddział dla Dzieci i Młodzieży

07-12-2011

„Tradycja, zwyczaje oraz świąteczna kuchnia”
- spotkanie Klubu Europejczyka

W Mikołajkowe święto, czyli 6 grudnia po raz  kolejny zebrał się Klub Europejczyka. Młodych gości powitały niezwykle uroczyście w mikołajowych czapkach i z zawołaniem: „Hoo, hoo, hoo, hoo”, pani Ewa Nowak - Koprowicz z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej oraz pani Renata Dziepak, kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.

Ponieważ Polska Prezydencja zbliża się do finiszu, na wstępie spotkania zostały przypomniane najważniejsze informacje o Polskiej Prezydencji. Klubowicze bardzo chętnie odpowiadali na zadane pytania pani Ewy, co świadczy, że bardzo dobrze zapamiętali przekazane przez nią wiadomości. Wiele emocji wzbudził wśród nich wyświetlony krótki filmik promocyjny w wykonaniu pary w strojach symbolizujących Unię Europejską.  Uczniowie rozpoznali Unię Europejską po najważniejszych symbolach - niebieskiej sukni i łańcuszku z gwiazdą, a tancerza- Polaka po koszuli w barwach polskich. Do tańczącej pary przyłączają się pozostałe kraje, co symbolizuje jedność państw w Unii Europejskiej.

Pani Ewa przekazała młodym czytelnikom ciekawostki na temat gadżetów, które mieli okazję otrzymać goście, którzy odwiedzili Polskę podczas Roku Prezydencji. Do tych symbolicznych prezentów należał m.in.: bączek, miód i mleko, a także eleganckie spinki do koszuli wykonane z krzemienia pasiastego, występującego tylko w Polsce, w okolicach Sandomierza.

Najmilszym akcentem spotkania była świąteczna podróż po różnych państwach UE. Nasi Klubowicze mieli okazję dowiedzieć się jak Europejczycy celebrują święta Bożego Narodzenia, ponieważ nigdzie obyczaje świąteczne nie są jednakowe; wszędzie są odrębne, bogate w tradycje i zwyczaje. Uczestnicy spotkania bardzo chętnie rozmawiali o potrawach świątecznych, które każdego dnia goszczą na naszych stołach. Należą do nich: pierogi, bigos, barszcz, rosół, sernik czy szarlotka. Oprócz tego dowiedzieli się o dawnych zwyczajach, jakie panowały w naszym kraju np. o jedzeniu dziczyzny. Przez cały czas trwania spotkania trwał żywy dialog, dzieci z wielką radością opowiadały o potrawach, jakie pojawiają się na wigilijnych stołach, chwaliły się także swoimi rodzinnymi tradycjami.

Od razu w naszej bibliotece zrobiło się bardzo nastrojowo i świątecznie.

Na zakończenie najaktywniejsi z uczniów otrzymali od pani Ewy drobne upominki.