Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2006

Cała Polska Czyta Dzieciom

09-06-2006

Wszyscy chcemy, by nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób.
Czytajmy dzieciom, czytajmy im głośno, codziennie!


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, propagując ideę czytania już po raz kolejny aktywnie włączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej głośne czytanie dzieciom "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM".

 

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie przez cały rok organizowane są spotkania z najmłodszymi czytelnikami oraz ich opiekunami i rodzicami, podczas których zachęcani są do wspólnego przeżywania przygód i doświadczania emocji podczas lektury.

Pierwszy tydzień czerwca staje się zawsze okresem uroczystego podsumowania roku tej społecznej kampanii i obchodzony jest jako Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.


W dniach 5-9 czerwca Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziło szczególnie dużo dzieci, które mogły uczestniczyć w bardzo ciekawych i różnorodnych formach spotkań. Głośne czytanie wierszy, bajek i wiele innych atrakcji temu towarzyszących dominowały w tych dniach w Bibliotece.

 

5 czerwca upłynął pod hasłem "Idziemy po skarb". Uczniowie dwóch klas drugich ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rzeszowie uczestniczyli w głośnym czytaniu fragmentów bajki niemieckiego pisarza Horsta Eckerta, tworzącego pod pseudonimem Janosch. Uczestnicy spotkania, na zasadzie skojarzeń, tworzyli listę "życiowych skarbów", czyli najważniejszych wartości w życiu człowieka. Na zakończenie rysowali wizerunki bohaterów czytanej bajki. W tym dniu odbyło się również uroczyste "Pasowanie na Czytelnika". W ten zacny poczet zostali włączeni uczniowie klasy pierwszej z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie.


6 czerwca to dzień, w którym dominował Miś Uszatek i inne dobranocki sprzed lat. Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedził Wojciech Jama, właściciel kolekcji zabawek, oryginalnych lalek z bajek i filmów dla dzieci, itp. stanowiących Muzeum Dobranocek. Ważnym elementem spotkania było głośne czytanie "Przygód i wędrówek Misia Uszatka" Czesława Janczarskiego oraz utworu Edwarda Uspienskiego "Przygody Kiwaczka". Była to wspaniała podróż do wczesnego dzieciństwa.

 

7 czerwca miało miejsce uroczyste "Pasowanie na Czytelnika" uczniów klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Rzeszowie, któremu towarzyszył występ teatrzyku kukiełkowego ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Przedstawienie nosiło tytuł: "Czerwony Kapturek".

W tym dniu został podsumowany cykl spotkań "Dzień Dobry, Biblioteko". Nie zabrakło oczywiście głośnego czytania utworów znanych polskich autorów.

 

8 czerwca do wspólnego czytania została zaproszona Marta Półtorak - Prezes firmy Marma Polskie Folie, główny sponsor rzeszowskiego speedwaya. Odbyło się głośne czytanie fragmentów "Pana Samochodzika i niewidzialnych" Zbigniewa Nienackiego, wiersza Stanisławy Kopiec "Zawody" i "Lokomotywy" Juliana Tuwima. Przy okazji spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja dotycząca rzeszowskiej drużyny żużlowej, w której bardzo aktywnie uczestniczyli młodzi kibice żużla.

 

9 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Dzieci Brzechwie" zorganizowanego w ramach obchodów 40' rocznicy śmierci pisarza i otwarcie wystawy prac nagrodzonych i wyróżnionych. W tym dniu wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy czytali dzieciom: Andrzej Dańczyszyn, znany dziennikarz Radia Rzeszów oraz Marek Czarnota - badacz dziejów Rzeszowa i popularyzator historii rodzinnego miasta oraz jego okolic, Mistrz Mowy Polskiej Województwa Podkarpackiego, bibliofil, znawca wszystkiego, co w Rzeszowie piękne i warte uwagi.
Dodatkową atrakcją był występ teatrzyku szkolnego ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Rzeszowie, który przedstawił spektakl pt. "Grzyby" na podstawie wiersza Jana Brzechwy.

 

Łącznie w imprezach zorganizowanych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży wzięło udział 353 uczestników.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: