Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2019

Co przynosi nam Pani Jesień - relacja z Punktu bibliotecznego Filii nr 9

09-12-2019

Co przynosi nam Pani Jesień
- relacja z Punktu bibliotecznego Filii nr 9

W dniach 24.09, 26.09, 3.10, 4.10, 8.10, 22.10 i 14.11. w bibliotece odbyły się zajęcia o tematyce jesiennej dla dzieci z pobliskich przedszkoli.

Na początku naszego spotkania przedszkolaki wysłuchały wierszy Bożeny Formy pt. ”Jesienne liście”, „W ogrodzie” i „Jesień w sadzie”, a także wiersza Stanisławy Kopiec „W lesie”. Następnie porozmawialiśmy o tym, czym charakteryzuje się jesień i jakie zmiany zachodzą w tym czasie w przyrodzie. Później dzieci wysłuchały krótkich opowiadań autorstwa Bożeny Formy pt. ”A jesienią bywa tak” i „Jesień zawitała do lasu”, po czym odpowiadały na pytania dotyczące tekstu - jak wyglądała Pani Jesień, którą spotkała na spacerze bohaterka oraz, jakie dary przyniosła dzieciom do przedszkola. Rozmawialiśmy też o tym, jak ludzie i zwierzęta przygotowują się na długi czas zimy, a także, w jaki sposób możemy pomóc przetrwać zwierzętom i ptakom ten trudny dla nich czas. Przedszkolaki mogły też oglądnąć dary jesieni zgromadzone w koszyku - kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębinę, orzechy, liście, jak również różne owoce i warzywa. Po czym przyszedł czas na ciekawe zadanie - segregację darów jesieni. Dzieci przyporządkowywały je do odpowiednich kategorii - warzywa, owoce, drzewa i krzewy oraz grzyby- z podziałem na grzyby jadalne i trujące. Przedszkolaczki mogły sprawdzić także swoją wiedzę na temat pięknej pory roku, jaką jest jesień odgadując zagadki oraz rozwiązując mały quiz. Jedna z grup miała za zadanie zgadnąć, jaki dar jesieni wylosowała wybrana osoba jedynie przy pomocy zmysłu dotyku i węchu, co sprawiło im wielką frajdę. Był również czas na zabawę. Dzieci dobrane w trójki udawały wiewióreczki, które gromadzą zapasy na zimę, po czym na sygnał prowadzącego powracały do swoich dziupli.

Na zakończenie zajęć dzieci malowały kredkami lub farbami – jak wyobrażają sobie Panią Jesień.

Monika Samolewicz

-----------------------------------------------------------------------------------------------