Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16999998 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2019

Spotkanie z Panią Ewą Nowak-Koprowicz - relacja

06-12-2019

Spotkanie z Panią Ewą Nowak-Koprowicz

 

W związku z półroczną prezydencją Finlandii w Radzie Unii Europejskiej, w naszej bibliotece 28 listopada br. odbyło się spotkanie młodzieży V LO  w Rzeszowie z Panią mgr Ewą Nowak-Koprowicz - koordynatorką Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Polska w Rzeszowie.

Na początku spotkania Pani Ewa objaśniła uczestnikom na czym polega rotacyjny system prezydencji państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej. Opowiedziała o pojawieniu się tego systemu na mocy traktatu lizbońskiego w 2009 roku. Prowadząca zaznaczyła, że państwa członkowskie, które mają kolejno sprawować prezydencję, ściśle ze sobą współpracują trójkami. Natomiast każda grupa trzech państw wyznacza długofalowe cele i przygotowuje wspólny program tematów i ważnych spraw, którymi Rada będzie się zajmować przez 18 miesięcy. Na podstawie tego programu każde z trzech państw opracowuje własny, bardziej szczegółowy 6-miesięczny program, który realizuje podczas prezydencji w Radzie UE.

Następnie prelegentka przybliżyła nam niezwykłość fińskiej przyrody. Finlandia to kraj, w którym wyliczono 188 tysiąca jezior, 77 miliardów drzew, 264 tys. łosi. Finowie posiadają bardzo ciekawe tradycje m. in. Dzień Śpiocha, który jest obchodzony 27 lipca. Pani Ewa zwróciła uwagę na dwa bardzo ważne aspekty w procesie edukacji: wysoki poziom języka angielskiego oraz wysoki wskaźnik czytelnictwa w społeczeństwie. Pokazuje to jak bardzo, obywatelom tego państwa, zależy na przedsiębiorczości oraz reprezentatywności. Prowadząca opisała historię i znaczenie hymnu, flagi oraz waluty Finlandii. Wspomniała o równorzędności urzędowej języka fińskiego i szwedzkiego.

Referentka przedstawiła dużo ciekawych informacji wyróżniających Finlandię wśród innych krajów. Ważną rolę względem kultury tego kraju odgrywa sauna, jej obecność i popularność wśród Finów jest ciągła. Finowie dzięki niej ćwiczą hart ducha. Młodzież wykazała zainteresowanie znanym regionem, słynącym z dziewiczej przyrody, nietkniętym cywilizacją, jakim jest Laponia. To właśnie w tej krainie możemy napotkać wolne stada reniferów i psy rasy Husky wykorzystywanych w zaprzęgach. W Laponii mieści się bardzo często odwiedzana miejscowość Rovaniemi - główna siedziba "Świętego Mikołaja". Nietuzinkową atrakcją Finlandii są hotele lodowe, budowane raz do roku w okresie zimowym. Odwiedzając ten północny kraj, możemy natrafić na sieć kawiarni “Muumi Pannarikahvila”, motywowaną na bajce o muminkach.

Największym zainteresowaniem wśród słuchaczy okazały się ciekawostki z dziedziny sportu. Pani Ewa opowiedziała o najczęściej uprawianych sportach: pesapallo,  unihokej, F1 oraz mistrzostwa w nietypowych dziedzinach: dyscyplina dźwiganie żon,  piłka błotna,  rzut gumiakiem czy telefonami komórkowymi. Swoją prezentację prelegentka zakończyła pobudzając nasze zmysły smakowe jedną z najbardziej znanych potraw kulinarnych tego państwa - Karjalanpiirakat, czyli pierogi karelskie.

Na zakończenie spotkania Pani Ewa zachęciła młodzież do częstego obserwowania strony europa.eu aby poszerzyć swoją wiedzę o Unii Europejskiej oraz rozdała młodym uczestnikom informatory „UE&JA” w celu pogłębienia świadomości jej obywatelstwa.

Urszula Szarek

--------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: