Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2019

Co wiemy o naszym kraju – lekcje patriotyczne w Filii nr 9 - relacja

27-11-2019

Co wiemy o naszym kraju – lekcje patriotyczne w Filii nr 9

Listopad jest jednym z miesięcy, kiedy my, Polacy, częściej myślimy o patriotyzmie, o Ojczyźnie i jej burzliwej historii. Dzieje się tak za sprawą 11 listopada – Święta Niepodległości, obchodzonego rokrocznie dla upamiętnienia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Także i nasza Filia włączyła się w te obchody, organizując cykl spotkań adresowanych do grup przedszkolnych i szkolnych.

W dniach 6, 7, 15 i 18 listopada gościliśmy uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 17, a także wychowanków OREW na zajęciach pod wspólnym hasłem: „Co wiemy o naszym kraju”. Poprzez pogadankę i prezentowane wiersze patriotyczne, m.in.:  „11 listopada” Ludwika Wiszniewskiego i „Ojczyzna” Czesława Janczarskiego,  staraliśmy się przybliżyć dzieciom trudną, pełną wzlotów i upadków historię drogi do wolności naszego narodu. Dzieci poznały też nasze polskie symbole narodowe, za pośrednictwem  prezentacji multimedialnej przygotowanej przez IPN Kraków, pt.: „Polak mały”, a także dowiedziały się, co to jest patriotyzm i jak można zostać małym patriotą, na podstawie wysłuchanych fragmentów książki M. Przewoźniaka „Poradnik małego patrioty”.

Wszystkie spotkania miały uroczysty i doniosły charakter, a dzieci swoją postawą udowodniły, że są małymi patriotami.

Na zakończenie każdego ze spotkań, pamiętając o zachowaniu należytej postawy, wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski.

Maria Kozioł

-------------------------------------------------------------