Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

22029729 razy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2019

„Odkrywajmy Europę! Przystanek – Rumunia” – relacja z Punktu bibliotecznego Filii nr 9

12-06-2019

„Odkrywajmy Europę! Przystanek – Rumunia”
– relacja z Punktu bibliotecznego Filii nr 9

6 czerwca w bibliotece odbyło się spotkanie „Odkrywajmy Europę! Przystanek – Rumunia”, które poprowadziła Ewa Nowak-Koprowicz pod patronatem Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie. W spotkaniu wzięły udział dwie klasy drugie ze szkół podstawowych.

Pani Ewa namalowała dzieciom na policzkach lub rękach flagę Rumunii. W czasie spotkania prowadząca pobudzała wyobraźnię dzieci – kształt Rumunii dzieciom przypominał rybę, lwa, płaszczkę, trąbę powietrzną, pięść. Dowiedzieliśmy, że ludność Rumunii jest prawie o połowę mniejsza od ludności Polski i wynosi 20 mln, że jej stolicą jest Bukareszt, że przez ten kraj przepływa rzeka Dunaj, która wpływa do Morza Czarnego i że w tym państwie znajdują się Góry Karpaty. Poznaliśmy też sąsiadów Rumunii i dowiedzieliśmy się, że w Rumunii występuje najwięcej w Europie – niedźwiedzi brunatnych, ale te tereny zamieszkują również żubry, wilki, żbiki, norki i dziki.

Najsłynniejszą postacią historyczną w Rumunii jest Hrabia Drakula z Transylwanii. Innymi słynnymi osobami są: prof. Nicolae Paulescu – wynalazca insuliny, Vlad Chiriches i Raul Rusescu – piłkarze, Nadia Comaneci – gimnastyczka. W Rumunii powstał również program antywirusowy Bitdefender.

Poznaliśmy też cztery potrawy rumuńskie: ciorba – gęsta zupa o kwaśnym smaku, mititei – grillowane kiełbaski z mięsa mielonego, frigarui – szaszłyki i papanasi – smażone pączki podane z dżemem, bitą śmietaną lub lodami.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały książeczki „Odkryjmy Europę” wydane przez Urząd Publikacji Unii Europejskiej.

Dziękujemy Panie Ewie za przedstawienie kraju, który od stycznia do czerwca 2019 r. przejął prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Turek Karolina

-----------------------------------------------------------------