Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2013

STRATEGIA EUROPA 2020 - relacja ze spotkania z panią Ewą Nowak-Koprowicz

12-12-2013

STRATEGIA EUROPA 2020
- relacja ze spotkania z panią Ewą Nowak-Koprowicz
przedstawicielką Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Rzeszów

9 grudnia w Filii nr 9, w ramach warsztatów Europa 2020 – Moja Europa, odbyło się spotkanie na temat Strategii Europa 2020, które poprowadziła pani Ewa Nowak-Koprowicz - przedstawicielka Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Rzeszów. Uczestniczyli w nim uczniowie V LO w Rzeszowie. Tematem przewodnim spotkania było przedstawienie młodzieży najważniejszych celów i założeń Strategii Europa 2020, w szczególności dotyczących edukacji.

Na wstępie pani Ewa za pośrednictwem projekcji multimedialnej przybliżyła młodym uczestnikom sylwetkę Malali Yousafzai - szesnastoletniej pakistańskiej bojowniczki aktywnie działającej na rzecz sprawiedliwego, powszechnego dostępu do edukacji dzieci na całym świecie, której Parlament Europejski przyznał Nagrodę Sacharowa, potwierdzając tym samym niebywałą siłę tej młodej kobiety, odwagę i determinację w walce na rzecz praw człowieka.

W drugiej części spotkania młodzież dowiedziała się, co to jest Strategia Europa 2020, o jej projektach na rzecz edukacji i ograniczenia liczby osób przedwcześnie ją przerywających. Po wysłuchaniu wykładu młodzi uczestnicy spotkania otrzymali arkusze z tabelami przedstawiającymi poziom wykształcenia Europejczyków w latach 2010-2012 i mieli za zadanie przeanalizowania tych różnic i zależności w poszczególnych krajach członkowskich UE.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, młodzież z uwagą wysłuchała interesującego wykładu, a jego temat przewodni, czyli poziom wykształcenia jest dla nich szczególnie bliski, ponieważ będzie decydował kiedyś o ich przyszłości.

M. Kozioł

-------------------------------------------------------------------------