Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16899542 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2013

TRADYCJE WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH Spotkanie z cyklu "Seniorzy z pasją" w Filii nr 9

02-12-2013

TRADYCJE  WRÓŻB  ANDRZEJKOWYCH

Spotkanie  z cyklu "Seniorzy z pasją" w Filii nr 9

 

Andrzejki, to w Polsce tradycyjna okazja do wesołych zabaw, wróżb i przepowiedni. Na tę okazję, Filia nr 9 w dniu 27.11.2013 r., wspólnie z Członkami Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie, przygotowała uroczysty wieczór.

Spotkanie poprowadziła Pani Jadwiga Kupiszewska – poetka, malarka i animatorka kultury. Wprowadziła uczestników w andrzejkową, magiczną atmosferę, recytując swój okolicznościowy wiersz i w miłych słowach zachęciła wszystkich gości do wspólnej zabawy. Następnie głos zabrała Pani Stanisława Bylica, która przybliżyła nam trochę historii, opowiadając o dawnych tradycjach andrzejkowych w naszym regionie i nawiązała do współczesnych obchodów tego uroczego wieczoru. Podkreśliła na koniec, że warto podtrzymywać te tradycje i pielęgnować w pamięci, aby przetrwały jak najdłużej. Kolejno głos zabierali inni goście, racząc nas sentencjami, wesołymi anegdotami i żartami związanymi z Andrzejkami. Między innymi Pani Stefania Buda – przesympatyczna folklorystka z Nosówki, urzekła wszystkich opowieścią o magicznej, pełnej marzeń i miłych zdarzeń nocy, a także przedstawiła z pasją i humorem ciekawe legendy związane z jej regionem. Wszystkie opowieści przeplatane były wróżbami i przepowiedniami, które to uczestnicy wieczoru losowali z "Magicznego Kosza” i „Gałązki Szczęścia”, a następnie po kolei odczytywali treść wróżb i przepowiedni, wzbudzając tym ogólną wesołość. Losowali też tajemnicze listki, w których ukryte były sentencje, aforyzmy i życzenia. Było dużo śmiechu, ale też pewna doza refleksji nad wylosowaną wróżbą. Miłą oprawę tych zabaw stanowiły wspólnie śpiewane piosenki i przyśpiewki ludowe, intonowane m. in. przez panie: Marię Rudnicką i Stanisławę Bylicę, do akompaniamentu harmonijki ustnej pana Kazimierza Wiśniowskiego, a także akordeonu, na którym przygrywali na zmianę panowie: Julian Szczygieł i Stanisław Dworak. Ten sympatyczny, andrzejkowy wieczór zakończyły wspólne zabawy towarzyskie i tańce.

W uroczystości tej uczestniczyła też Wicedyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Pani Monika Ohar-Pawiak, która na koniec w ciepłych słowach podziękowała miłym gościom i nam – pracownikom biblioteki za tak pięknie przygotowany wieczór i miłą zabawę.

Maria Kozioł

________________________________________________________________________________________________________

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: