Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18553087 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Archiwum wydarzeń 2010

Spotkanie z Andrzejem Potockim

19-10-2010

19 października 2010 r. w Filii nr 9 w ramach II Rzeszowskich Spotkań z Literaturą Współczesną pod hasłem „Gawędy Galicyjskie”, gościliśmy Andrzeja Potockiego – literata, historyka, dziennikarza, reżysera filmowego, piewcę Bieszczadów, autora m.in. „Księgi legend i opowiadań bieszczadzkich”, „Księgi legend karpackich”, tomiku wierszy „Madonny Bieszczadzkie”  i wielu innych publikacji.


Nasz miły gość z pasją i humorem opowiadał uczestnikom spotkania o tzw. bieszczadzkich „zakapiorach” – oryginałach, artystach i.„niebieskich ptakach”, których pogmatwane losy rzuciły w ten region Polski i którzy współtworzą specyficzny charakter i koloryt tego miejsca.


Ich sylwetki barwnie nakreślił w książce : „Majster Bieda czyli zakapiorskie Bieszczady”. Przypadek zrządził, że autora zafascynowały legendy – niedoceniane przez historyków. Nasz gość przekonywał słuchaczy , że legendy przekazywane ustnie przez kolejne pokolenia mogą stanowić doskonałe źródło historyczne. Dowodził też, że legendy są pomocne w pracach archeologicznych przy lokalizacji dawnych grodzisk.


Sporo miejsca w swoich książkach m.in. w „Słowniku biograficznym Żydów z Podkarpackiego”  autor poświęcił społeczności podkarpackich Żydów. Podkreślał, jak wielki wkład ich naród wniósł do kultury polskiej tego regionu. Opowiadał też o swych licznych podróżach i odkrywaniu beskidzkich i bieszczadzkich szlaków które naprowadziły go na ślad wakacyjnych wędrówek młodego Karola Wojtyły. Opisał je w książce „Bieszczadzkimi i beskidzkimi śladami Karola Wojtyły”. Andrzej Potocki podkreślił też, że obok tematyki bieszczadzkiej dużo miejsca w swoich publikacjach poświęcił różnym grupom etnicznym zamieszkującym tereny pogranicza, o czym pisze m.in. w „Legendach łemkowskiego Beskidu”.


Warto wspomnieć na koniec, że Andrzej Potocki za swój wkład w prezentację dorobku historycznego i kulturowego polskich Bieszczadów i Pogranicza, za swój dorobek filmowy, reporterski i literacki otrzymał wiele wyróżnień i nagród : między innymi w 2000 r. nagrodę im. Franciszka Kotuli za publikacje dotyczące Bieszczadów a w 2006 r. nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt twórczości.

 

Uczestnikami tego spotkania byli uczniowie V LO którzy z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem wysłuchali opowieści naszego gościa. Pan Andrzej Potocki wyczerpująco odpowiadał na zadane mu pytania, a na zakończenie rozdał wszystkim chętnym autografy i w miłych słowach zaznaczył swoją wizytę w kronice naszej biblioteki.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: