Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19091191 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Archiwum wydarzeń 2017

Książki, które warto czytać – „Wariatka” Joanny Jodełki. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 8 - relacja

01-05-2017


Książki, które warto czytać – „Wariatka” Joanny Jodełki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 8

 


„Szpital to idealne miejsce, by ją zabić”


„Wariatka” jest kontynuacją „Kryminalistki”. Choć w tym przypadku nieznajomość części pierwszej nie przeszkadza w czytaniu drugiej. Mamy tu tę samą bohaterkę, Joannę – pisarkę, autorkę kryminałów. Joanna przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Jest w depresji. Na początku leczenie nie przynosi rezultatów bo Joanna nie przyjmuje leków. Później jednak staje się  posłuszna, bierze dawane jej leki i cały czas myśli jak wyjść ze szpitala. Tym bardziej, że jest przekonana iż ktoś chce ją zabić. I są ku temu podstawy.  Wszystko zaczyna się, gdy pewnego dnia młody chłopak przynosi jej  do szpitala książkę. To książka, którą Joanna napisała wiele lat temu i która nigdy wcześniej nie została wydana. Teraz jednak ukazała się, a Joannie zaczyna grozić niebezpieczeństwo, bo historia którą opisała wydarzyła się naprawdę. A dotyczyła zaginięcia młodej kobiety Justyny Lenart. Joanna szczegółowo opisała rodzinę zaginionej i osoby zajmujące się śledztwem w tej sprawie. Wiele rzeczy zmieniła, choćby imiona i nazwiska, wymyśliła też własne zakończenie. Teraz czytając książkę przekonuje się, że podane są prawdziwe imiona i nazwiska, zwłaszcza głównej bohaterki – prokurator Michaliny Donaj. Po wyjściu ze szpitala Joanna postanawia dowiedzieć się, co naprawdę stało się z zaginioną Justyną Lenart i odkryć kto jest za to odpowiedzialny. To wszystko doprowadza do zaskakujących wydarzeń.


Dużym atutem tej opowieści jest główna bohaterka. Joanna jest niezwykle inteligentna, sprytna, potrafi postawić na swoim, przechytrzyć innych i walczyć o swoje niekiedy z ogromnym poczuciem humoru.


„Wariatka” podobnie jak pierwsza część to powieść psychologiczna z wątkiem kryminalnym, ciekawie skonstruowana, z dobrym tempem akcji. Świetnie poprowadzona narracja. Mamy tutaj coś w rodzaju schematu „Książka w książce”. To co dzieje się w chwili obecnej jest przerywane czytaniem przez Joannę fragmentów napisanej książki. Jednocześnie teraz opisuje ona wszystko to co się dzieje wokół niej tworząc nową historię, ale jednocześnie nawiązując do poprzedniej. To jej próba dotarcia do prawdy.                       


Zakończenie jest zaskakujące i wyraźnie sugeruje, że będzie ciąg dalszy. Bardzo jestem ciekawa co jeszcze spotka szaloną Joannę w nowej powieści Joanny Jodełki.

                                                                                                             

Małgorzata Świder  


 ------------------------------------

„Wariatka” to powieść ukazująca dalsze dzieje Joanny – bohaterki „Kryminalistki”, która po traumatycznych przeżyciach związanych ze śmiercią męża zapada w stan ciężkiej depresji i ląduje w szpitalu psychiatrycznym, gdzie lekarze faszerują ją lekami. Joanna z początku odmawia przyjmowania leków i zaczyna sobie roić, że ktoś chce ją zabić. W końcu zaczyna zażywać lekarstwa i staje się nimi otumaniona. Z apatii wyrywa ją tajemniczy, młody mężczyzna przynosząc jej do szpitala egzemplarz jej pierwszej książki, która przez wiele lat nie została wydana, aż dopiero teraz – przez bliżej nieokreślone wydawnictwo. Jednak treść powieści została całkowicie zmodyfikowana w ten sposób, że fikcyjni bohaterowie zostali zastąpieni rzeczywistymi pierwowzorami. Dzięki temu poznajemy historię zaginionej Justyny Lenart, jej rodziny i znajomych.  

Bohaterka aby rozwiązać intrygę musi wykorzystać  swoje atuty, przede wszystkim inteligencję i spryt. Joanna jest też bardzo  błyskotliwą osobą, więc rozumie, że musi uciekać ze szpitala i próbować na własną rękę dowiedzieć się co przytrafiło się Justynie Lenart. Joanna biega po mieście, lecz co chwila zatrzymuje się by zapisać na nieodłącznym laptopie wszystkie zaistniałe wydarzenia. I tu okazuje się, że fikcja stworzona przez Jodełkę niebezpiecznie zbliża się do prawdy.


Postać głównej bohaterki jest doskonale wykreowana. Autorce udało się wczuć w rolę osoby chorej psychicznie – oddać jej rozedrganie wewnętrzne. I tak raz mamy opisy pełne dynamizmu, kiedy indziej chaotyczne, momentami wręcz śmieszne. Ale czyta się to z wielkim zainteresowaniem. W geniuszu Joanny przebija jednak samotność gdy tak bardzo zmaga się z rozwiązaniem wyżej wymienionej zagadki.


Uważam, że twórczość Joanny Jodełki jest pełna emocji wręcz zabawna. Udało jej się ukazać, że w genialnym umyśle jest chaos, który jednocześnie napędza i niszczy. Widzimy, że niekiedy przekracza granice, ucieka od samej siebie i nie potrafi się zatrzymać. Całość napisana jest inteligentnie i z humorem. Drugoplanowe postacie są potraktowane pobieżnie. Wiele kwestii zostaje nie do końca rozwiązanych. Ale być może dlatego, że będzie kontynuacja losów Joanny.

Bogdana Turzańska


  ------------------------------------

„Wariatka” Joanny Jodełki to książka, która udowadnia i że i w Polsce również można napisać ciekawą historię. Z niewiarygodną bohaterką i tak poprowadzoną akcją, że czytelnik  do końca nie wie co się dalej wydarzy. Narracja nie do końca jest taka jaką ja lubię, ale trzeba przyznać, że autorce nie brak niesamowitych pomysłów i poczucia humoru. Jestem bardzo ciekawa spotkania z Joanną Jodełką gdyż chciałabym się dowiedzieć ile cech charakteru bohaterki ma w sobie autorka.

 

Zofia Kloc------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: