Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

22049145 razy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2014

W JAKI SPOSÓB KSIĄŻKA POMAGA PRACOWAĆ NAD NASZYM GŁOSEM? Warsztaty dziennikarstwa radiowego z udziałem Bernadety Szczypty

11-12-2014

W JAKI SPOSÓB KSIĄŻKA POMAGA PRACOWAĆ NAD NASZYM GŁOSEM?
Warsztaty dziennikarstwa radiowego z udziałem Bernadety Szczypty,
dziennikarza Polskiego Radia Rzeszów –
Filia nr 8

Radiowe warsztaty dziennikarskie, prowadzone przez Bernadetę Szczyptę – znaną dziennikarkę Polskiego Radia Rzeszów, miały za zadanie zaprezentować w formie zabawy praktyczną realizację programu tej specjalizacji. Wyposażenie Filii nr 8 w niekoniecznie profesjonalne studio radiowe dało możliwość z humorem zrealizować cel i założenia warsztatów dziennikarskich.

Zgromadzona młodzież ze Szkół Podstawowych nr 8 i 16, miała możliwość nabycia umiejętności samodzielnego zrealizowania różnych rodzajów audycji radiowych. Drugim niezwykle istotnym elementem było poznanie zasad obowiązujących w pracy zespołowej.

Praca w radiowym studiu i powstawanie audycji to niekończąca się współpraca: dziennikarza, realizatora dźwięku, wydawcy i innych osób tworzących daną formę radiową, np. aktorów, ekspertów, czy twórców oprawy muzycznej.

Ciekawostką okazała się nauka tzw. języka radiowego, czyli wskazanie jego specyfiki oraz zastosowanie zdobytej wiedzy w realizacji własnych audycji i programów.

Dowiedzieliśmy się jak odbywają się nagrania „w terenie”, praca w studio radiowym, umiejętność montażu cyfrowego.

Uczestnicy w ramach radiowego warsztatu dziennikarskiego mieli możliwość sprawdzenia swojego głosu przez cykl prób mikrofonowych, poznać zasady zachowania się przed mikrofonem, ćwiczyć barwę głosu, błyskotliwość dziennikarską i sposoby logicznego akcentowania w tekście, a także poprawne frazowanie i znakowanie tekstu przygotowanego do czytania.

Podczas praktycznych zajęć ochotnicy musieli opanować umiejętność precyzyjnego wyrażania myśli, swobodnego, płynnego i poprawnego mówienia, a także trafnego zadawania pytań i udzielania wypowiedzi.

Na warsztatach radiowych przeprowadzonych w Filii nr 8, młodzież uczyła się korzystania z różnorodnych źródeł informacji, które można znaleźć w Bibliotece w celu wyszukiwania tematów dziennikarskich, a także przypomnieli sobie istnienie takich literackich gatunków radiowych, jak: informacja, felieton, szeroko pojęta publicystyka społeczna, polityczna i kulturalna, wywiad, reportaż radiowy, audycja dokumentalna, a także dyskusja w studio.

Bardzo miło wspominamy to wydarzenie, serdecznie dziękując naszemu wspaniałemu gościowi za radosną postawę, podzielenie się swoim ogromnym doświadczeniem i zainspirowanie młodych uczestników do zawodu dziennikarza radiowego – zaszczepienie w nich tzw. SZCZYPTY DZIENNIKARSKIEJ.

oprac. Joanna Rozborska

---------------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.