Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16200623 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2014

W JAKI SPOSÓB KSIĄŻKA POMAGA PRACOWAĆ NAD NASZYM GŁOSEM? Warsztaty dziennikarstwa radiowego z udziałem Bernadety Szczypty

11-12-2014

W JAKI SPOSÓB KSIĄŻKA POMAGA PRACOWAĆ NAD NASZYM GŁOSEM?
Warsztaty dziennikarstwa radiowego z udziałem Bernadety Szczypty,
dziennikarza Polskiego Radia Rzeszów –
Filia nr 8 

 

Radiowe warsztaty dziennikarskie, prowadzone przez Bernadetę Szczyptę – znaną dziennikarkę Polskiego Radia Rzeszów, miały za zadanie zaprezentować w formie zabawy praktyczną realizację programu tej specjalizacji. Wyposażenie Filii nr 8 w niekoniecznie profesjonalne studio radiowe dało możliwość z humorem zrealizować cel i założenia warsztatów dziennikarskich.

 

Zgromadzona młodzież ze Szkół Podstawowych nr 8 i 16, miała możliwość nabycia umiejętności samodzielnego zrealizowania różnych rodzajów audycji radiowych. Drugim niezwykle istotnym elementem było poznanie zasad obowiązujących w pracy zespołowej.

 

Praca w radiowym studiu i powstawanie audycji to niekończąca się współpraca: dziennikarza, realizatora dźwięku, wydawcy i innych osób tworzących daną formę radiową, np. aktorów, ekspertów, czy twórców oprawy muzycznej.

 

Ciekawostką okazała się nauka tzw. języka radiowego, czyli wskazanie jego specyfiki oraz zastosowanie zdobytej wiedzy w realizacji własnych audycji i programów.

 

Dowiedzieliśmy się jak odbywają się nagrania „w terenie”, praca w studio radiowym, umiejętność montażu cyfrowego.

 

Uczestnicy w ramach radiowego warsztatu dziennikarskiego mieli możliwość sprawdzenia swojego głosu przez cykl prób mikrofonowych, poznać zasady zachowania się przed mikrofonem, ćwiczyć barwę głosu, błyskotliwość dziennikarską i sposoby logicznego akcentowania w tekście, a także poprawne frazowanie i znakowanie tekstu przygotowanego do czytania.

 

Podczas praktycznych zajęć ochotnicy musieli opanować umiejętność precyzyjnego wyrażania myśli, swobodnego, płynnego i poprawnego mówienia, a także trafnego zadawania pytań i udzielania wypowiedzi.

 

Na warsztatach radiowych przeprowadzonych w Filii nr 8, młodzież uczyła się korzystania z różnorodnych źródeł informacji, które można znaleźć w Bibliotece w celu wyszukiwania tematów dziennikarskich, a także przypomnieli sobie istnienie takich literackich gatunków radiowych, jak: informacja, felieton, szeroko pojęta publicystyka społeczna, polityczna i kulturalna, wywiad, reportaż radiowy, audycja dokumentalna, a także dyskusja w studio.

 

Bardzo miło wspominamy to wydarzenie, serdecznie dziękując naszemu wspaniałemu gościowi za radosną postawę, podzielenie się swoim ogromnym doświadczeniem i zainspirowanie młodych uczestników do zawodu dziennikarza radiowego – zaszczepienie w nich tzw. SZCZYPTY DZIENNIKARSKIEJ.

 

oprac. Joanna Rozborska

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA
*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: