Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2014

ANDRZEJKI – WIERZENIA I TRADYCJE. Spotkanie z Niną Opic w Filii nr 8 – relacja

03-12-2014

Andrzejki – wierzenia i tradycje.

Spotkanie z Niną Opic – Filia nr 8

Święta, te ważniejsze i mniej ważne, ale istotne dla naszej moralności, jak i świadomości ludowej, są głęboko wpojone i zakorzenione w kulturze. Ile z nich przetrwało? Czym są dzisiaj?

Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi wraz z młodzieżą gimnazjalną z Gimnazjum nr 10, uczestniczącą w spotkaniu w Bibliotece z regionalną autorką Niną Opic.

Święta to nie tylko dni wolne od pracy, to także zwykłe, robocze dni poświęcone pamięci wydarzeń, rocznic, osób, zawodów czy sytuacji. O niektórych dziś już nikt nie pamięta, inne wydają się reliktem zamierzchłej przeszłości, jeszcze inne, tworzone sztucznie dla potrzeby chwili, nie wzbudzają entuzjazmu. Te, w których zawarta jest część kultury ludzkości i pamięć historii narodów, przetrwały, wciąż kultywowane. Tak jest właśnie z Andrzejkami, które przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

Andrzejki – czas wróżb dotyczących miłości i małżeństwa, obecnie są obyczajem świeckim. Zmieniły jednak nieco charakter – dziś zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, dzieci i dorośli, bawią się żartobliwymi wróżbami, najczęściej wspólnie, na takich spotkaniach, jak nasze w Bibliotece.

Nasz wspaniały gość Nina Opic czarowała nie tylko swoją urodą i wdziękiem, ale też przepowiadała przyszłość z kart, ręki czy oczu.

Najważniejsza jest zabawa, a tej u nas nie brakowało, dlatego też idąc w nasze ślady, życzę niezapomnianego wieczoru andrzejkowego, wybornego towarzystwa i oczywiście spełnionych wróżb.

oprac. Joanna Rozborska

____________________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.