Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2014

KATALOGI BIBLIOTECZNE NIE STRASZNE CZYTELNIKOM – lekcja biblioteczna w Filii nr 8 – relacja

20-10-2014

KATALOGI BIBLIOTECZNE NIE STRASZNE CZYTELNIKOM

- lekcja biblioteczna - Filia nr 8

16 października 2014 r. w czwartkowy poranek Filia nr 8 WiMBP w Rzeszowie zaprosiła młodzież kl. IV ze Szkoły Podstawowej nr 8 wraz z opiekunem, Beatą Kucharzyk, na lekcję biblioteczną „Katalogi biblioteczne nie straszne czytelnikom”.

Zajęcia miały charakter prelekcji połączonej z ćwiczeniami praktycznymi. Dzięki interaktywnym rozwiązaniom uczniowie mieli możliwość poznania zasad i sposobów wyszukiwania informacji w pięciu podstawowych katalogach online WiMBP w Rzeszowie, a także przyswojenia definicji umożliwiających sprawne i swobodne posługiwanie się katalogami elektronicznymi.

Młodsza młodzież dowiedziała się co to takiego jest Biblioteka, jak sprawnie można się odnaleźć między bibliotecznymi regałami oraz omówione zostały słowniki, z których najczęściej korzystają.

Uczestnicy zostali także przeszkoleni z zasad korzystania z obszernych zbiorów Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej posiadającej elektroniczne wersje czasopism, gazet, starodruków czy materiałów dydaktycznych. Po teoretycznej części, młodzież mogła w praktyce zapoznać się z katalogiem elektronicznym. Ochotnicy musieli sprostać kilku zadaniom dotyczącym wyszukiwania książek, haseł przedmiotowych oraz zasad korzystania z biblioteki.

Zaproponowane ćwiczenia rozwinęły ważną umiejętność pozyskiwania informacji w nowoczesnych zasobach cyfrowych. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem przystąpili do zadań, udowadniając jednocześnie, że doskonale radzą sobie w elektronicznym świecie.

oprac. Joanna Rozborska

____________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.