Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18528699 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Archiwum wydarzeń 2014

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO CZYTAĆ – „UROCZYSKO” / M. KORDEL – spotkanie DKK-u w Filii nr 8 – relacja

16-10-2014

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO CZYTAĆ – „UROCZYSKO” / M. KORDEL –
spotkanie DKK-u – Filia nr 8 

 

Warto realizować swoje marzenia 


Trzecie spotkanie DKK-u w Filii nr 8 WiMBP w Rzeszowie tym razem poświęciliśmy książce jednej z najbardziej obecnie poczytnych autorek polskiej literatury obyczajowej Magdalenie Kordel. Majka Woroniecka – główna bohaterka opowieści – przechodzi bardzo trudny okres w swoim życiu. Dowiaduje się o zdradzie męża Igora. Oprócz tego okazuje się, że Igor wziął bez jej wiedzy i zgody kredyt na bardzo dużą sumę, pod zastaw ich domu. Interes, który miał na oku nie udał się i stracił wszystko, a jego firma zbankrutowała i lada moment komornik zabierze ich dom. Majka postanawia rozwieść się z mężem, bierze w pracy dwa tygodnie urlopu i wyjeżdża w Sudety do małego miasteczka Malownicze. Zamieszkuje w domu cioci Klaudi, który ta zostawiła w spadku jej rodzicom. Przebywając tam na urlopie, postanawia całkowicie odmienić swoje dotychczasowe życie. Zwalnia się z pracy w firmie, zabiera nastoletnią córkę Marysię i w towarzystwie przyjaciółki Jagody zamieszkuje w Malowniczem na stałe. Duży dom ciotki zamienia w pensjonat, któremu nadaje nazwę UROCZYSKO. Powoli zaprzyjaźnia się z wieloma stałymi mieszkańcami miasteczka. Okazuje się jednak, że nawet w tak urokliwym i spokojnym miejscu przytrafiają się niespodziewane kłopoty i problemy. Choćby w miejscowej szkole, w której Majka przyjmuje tymczasowo posadę nauczycielki (jest to jej wyuczony zawód) i wkrótce popada w ostry konflikt z dyrektorką szkoły. Ponieważ jest osobą upartą, stanowczą i zaradną, z pomocą rodziny i nowych znajomych, udaje jej się wybrnąć nawet z najtrudniejszej sytuacji. Majka jest również osobą, która nie potrafi przejść obojętnie obok krzywdy drugiego człowieka (nawet zupełnie dla niej obcego).

 

„Uroczysko” Magdaleny Kordel to pierwsza część cyklu powieściowego „Malownicze”. Biorąc do ręki tę książkę (wcześniej czytając jej streszczenie na końcu) można przypuszczać, że powtórzy ona schemat, który jest już dobrze znany w literaturze kobiecej (przez co fabuła może okazać się dość przewidywalna). Natomiast bardzo podoba mi się sposób narracji autorki i główna bohaterka, a także jej specyficzne podejście do życia oraz do innych osób pojawiających się w tej opowieści. Książka ma fajne dialogi, jest pełna humoru i trafionych tekstów. Polecam ją wszystkim, którzy lubią się śmiać i chcą miło spędzić czas z ciekawą lekturą.

 

oprac. Małgorzata Świder

 

 

Książka o wydźwięku optymistycznym. Ukazuje bohaterkę na zakręcie życiowym. Pokazuje także jak ważna jest rodzina i przyjaźnie nastawieni ludzie wokół siebie. Życie trzeba śmiało zmieniać, gdy wiatr wieje nam w oczy. Należy się wzajemnie wspierać i w miarę możliwości pomagać sobie. Bohaterka książki nie boi się ryzykować w różnych nawet trudnych sytuacjach. Majka odpuszcza rozrachunki rozwodowe z mężem Igorem w imię dobra córki. Podobała mi się ta dynamiczna opowieść o tym, że stare odchodzi a przychodzi nowe, lepsze. 

Regina Nachacz

 

„Uroczysko” to książka lekka i przyjemna w odbiorze. Czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Autorka zaskoczyła mnie niesamowitym poczuciem humoru i z niecierpliwością czekam na spotkanie autorskie naszego Klubu z Magdaleną Kordel.

Teodora Turańska

 

Zdarzają się książki, których autorzy już od pierwszych stron zniechęcają nas czytelników nijaką, nudną fabułą, nie do końca odpowiadającym nam stylem, czy po prostu kreacją bohaterów. Są też takie, które – pomimo nieskomplikowanej fabuły – nie pozwalają nam powrócić do codziennych obowiązków. I takim też tekstem literackim jest „Uroczysko” M. Kordel – książka lekka, łatwa i przyjemna. Książka urzekła mnie już od pierwszych stron swą prostotą. Nie do końca podobają mi się niektóre wątki, np. powiększające się w błyskawicznym tempie grono adoratorów Majki. Co prawda, niektóre epizody z udziałem „prawie weterynarza Czarka” czy pana Floriana można by analizować w kontekście komizmu. „Uroczysko” to typowe babskie czytadło, książka na weekend. Mimo niektórych wad z chęcią sięgnę po „Sezon na cuda” – jego kontynuację – licząc, że się nie rozczaruję. 

Monika K.

 

----------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: