Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16655911 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2014

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO CZYTAĆ – „PODRÓŻ POŚLUBNA” /I. SOWA – spotkanie DKK-u w Filii nr 8 – relacja

17-06-2014

Książki, które warto czytać – „Podróż poślubna” /I. Sowa – spotkanie DKK-u – Filia nr 8

 

Czasem warto wyruszyć w podróż w głąb siebie.

 

Trzecie spotkanie DKK-u w Filii nr 8 tym razem poświęcone było książce Izabeli Sowy „Podróż poślubna”. Nie jest to jednak opowieść o perypetiach nowożeńców w podróży poślubnej, ale o podróży w głąb siebie, o poszukiwaniu, o trudnych relacjach małżeńskich i rodzicielskich. Paloma jest typową przedstawicielką pokolenia loreal (Jesteś tego warta), i robiącą karierę pracowniczą w dużej korporacji. Bohaterka swoje życie opiera i prowadzi według popularnych poradników, uczących jak sobie radzić w różnych sytuacjach życiowych. Jednak w jej małżeńskich kłopotach (mąż nie chce wyjechać w podróż poślubną) lektury specjalistów okazują się mało pomocne. Pozostaje więc tylko zdać się na niekonwencjonalne metody Brzytwy (dość nietypowej pani detektyw) oraz jej niecodzienne wymagania, jak spędzenie w jej towarzystwie tygodnia i wpłacenie pieniędzy na dowolny cel dobroczynny. Liczne spotkania z Brzytwą skłaniają Palomę do przewartościowania samej siebie i dostrzeżenia tych elementów rzeczywistości, których dotychczas zupełnie nie dostrzegała. Zakończenie jest dość zaskakujące, ale jednocześnie wiele nam wyjaśnia. Poznajemy w nim przeszłość męża Palomy Norberta (w dużej części poświęconej jego licznym podróżom służbowym) oraz jego spotkania z dość niezwykłą dziewczyną, którą nazywa Bonsai. Zaczynamy również rozumieć brak chęci Norberta do wyjazdu w podróż poślubną. Ogromnym zaskoczeniem dla czytelnika będzie odkrycie, że tak naprawdę Brzytwa i Bonsai to jedna i ta sama osoba.

 

Książka ta jest na swój sposób dość niezwykła. Natkniemy się tutaj na marsze Tolerancji, pikiety przeciwko noszeniu futer, refleksje o losie porzuconych zwierząt i krytykę korporacji (zwłaszcza „obowiązkowych” wyjazdów integracyjnych dla pracowników). Autorka jest osobą bardzo mocno zaangażowaną w problemy życia społecznego, obrończynią praw zwierząt i fanką ekologii. Taka sama jest w powieści Brzytwa (jest więc to alter ego samej autorki). To ona uczy Palomę i Norberta, jak być sobą i pokazuje im, że prawdziwe życie czasami nie wygląda wcale tak kolorowo.

 

oprac. Małgorzata Świder

 

Podróż poślubna to książka, która niewątpliwie zmusza do refleksji. Jest melancholijna, ale na pewno nie sentymentalna. Bardzo różni się od typowej popularnej literatury kobiecej. Autorka stworzyła wiele niebanalnych postaci (oprócz Brzytwy są to bibliotekarka Tosia i policjant Beret). Początkowo czyta się opornie, dopiero później powoli domyślamy się jakie problemy chce nam wskazać autorka.

 

Barbara Karnasiewicz

 

Izabela Sowa wzbogaciła literaturę polską o nową, niecodzienną bohaterkę – Matkę Polkę, nazywaną przez wszystkich Brzytwą. Autorka wyszydza krakowską rzeczywistość poprzez zaakcentowanie problemów życia społecznego. Takimi negatywnymi problemami są, m.in. wyzysk korporacyjny, nietolerancja czy zabijanie zwierząt. Swoje przekonania autorka wkłada w usta Brzytwy (niewątpliwie bardzo inteligentnej osoby), która całkowicie podporządkowała swoje życie walce w obronie słabszych. Ciekawe w tej książce jest przeciwstawienie sobie dwóch diametralnie różniących się (pod wieloma względami) młodych kobiet (Palomy i Brzytwy). Zaskakujące jest również zakończenie tej całej historii. Okazuje się też, że ludzi myślących podobnie jak Brzytwa jest wielu, tylko trzeba umieć ich znaleźć. Temu celowi służą koncerty charytatywne. Napisana niezwykle sprawnie, z humorem, prostym w odbiorze językiem, znakomicie akcentująca problemy dzisiejszych młodych ludzi.

 

oprac. Teodora Turzańska

 ____________________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: