Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

22030257 razy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2019

„Odkrywajmy Europę! Przystanek - Rumunia” - warsztaty z Ewą Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct

01-04-2019

„Odkrywajmy Europę! Przystanek - Rumunia”

Warsztaty z Ewą Nowak-Koprowicz

z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów

„Odkrywajmy Europę! Przystanek - Rumunia” to tytuł warsztatów, które odbyły się 13.03.2019 r. w Filii nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Spotkanie zrealizowano w ramach cyklu „Klub Podróżnika: Podróże po Krajach Unii Europejskiej”. Warsztaty przeprowadziła Ewa Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Rzeszów działającego przy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dla uczniów kl. IV ze Szkoły Podstawowej Nr 25 w Rzeszowie. Patronat nad spotkaniem objął Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

Zanim rozpoczęto właściwy temat warsztatów, młodzi uczestnicy przedstawiali się podając imiona i nazwę ulubionego kraju, gdzie chcieliby pojechać (m.in. Polska, Brazylia, Czechy, Hiszpania, Wielka Brytania, Meksyk).

Rumunia to kolejny kraj w Unii Europejskiej, który na pół roku objął Prezydencję Europejską. Z kolei polska prezydencja miała miejsce w 2011 roku o czym wspomniała prowadząca spotkanie, wyjaśniając uczestnikom znaczenie tego pojęcia. Podczas zajęć był czas na twórcze pobudzanie wyobraźni i tak m.in. kształt Rumunii na mapie zdaniem dzieci uczestniczących w zajęciach przypomina rybę, listek, głowę kury, ale również i żółwia. Barwy kraju zostaną dobrze zapamiętane przez uczestników, gdyż m.in. na zakończenie zajęć był czas na malowanie pamiątkowych flag rumuńskich na policzkach uczestników. Uczestnicy z pewnością zapamiętają również sąsiadów Rumunii, a sam kraj jako szczycący się pięknymi, nieodkrytymi aż tak bardzo turystycznie krajobrazami, w tym dzikimi Karpatami. Przez Rumunię przepływa rzeka Dunaj, której delta jest równie tajemnicza jak delta rzeki Amazonki. Ponadto w Rumunii jest największa populacja niedźwiedzi brunatnych, ale też zamieszkują te tereny inne dzikie zwierzęta, m. in. żbiki, żubry, wilki i norki.

Najsłynniejszą historyczną, rumuńską postacią, znaną z filmów i książki Brama Stockera jest Hrabia Vlad Dracula. Również inni słynni Rumuni, z którymi mieli okazję poznać się uczestnicy zajęć to piłkarze Vlad Chiriches i Raul Rusescu, a przede wszystkim gimnastyczka Nadia Comaneci, która zdobyła medal olimpijski w 1976 r., w wieku 14 lat i notę 10 na 10, nieosiągniętą przez nikogo wcześniej. Uczestnicy dowiedzieli się też m.in. o kuchni rumuńskiej, tj. o ciorbie - gęstej zupie o kwaśnym posmaku; o mititei - kiełbaskach z mielonego mięsa; o frigarui - szaszłykach, czy o papanasi - smażonych pączkach – wspaniały deser polany czekoladą.

Na zakończenie warsztatów wszyscy otrzymali pamiątkowe upominki - książki „Odkryjmy Europę!”

Dziękujemy Ewie Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Rzeszów za przygotowanie zajęć na wspomniany temat.

Anna Kurowska

-------------------------------------------------------------------