Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18487687 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Archiwum wydarzeń 2019

„Odkrywajmy Europę! Przystanek - Rumunia” - warsztaty z Ewą Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct

01-04-2019

„Odkrywajmy Europę! Przystanek - Rumunia”

Warsztaty z Ewą Nowak-Koprowicz

z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów

 

„Odkrywajmy Europę! Przystanek - Rumunia” to tytuł warsztatów, które odbyły się 13.03.2019 r. w Filii nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Spotkanie zrealizowano w ramach cyklu „Klub Podróżnika: Podróże po Krajach Unii Europejskiej”. Warsztaty przeprowadziła Ewa Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Rzeszów działającego przy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dla uczniów kl. IV ze Szkoły Podstawowej Nr 25 w Rzeszowie. Patronat nad spotkaniem objął Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

Zanim rozpoczęto właściwy temat warsztatów, młodzi uczestnicy przedstawiali się podając imiona i nazwę ulubionego kraju, gdzie chcieliby pojechać (m.in. Polska, Brazylia, Czechy, Hiszpania, Wielka Brytania, Meksyk).

Rumunia to kolejny kraj w Unii Europejskiej, który na pół roku objął Prezydencję Europejską. Z kolei polska prezydencja miała miejsce w 2011 roku o czym wspomniała prowadząca spotkanie, wyjaśniając uczestnikom znaczenie tego pojęcia. Podczas zajęć był czas na twórcze pobudzanie wyobraźni i tak m.in. kształt Rumunii na mapie zdaniem dzieci uczestniczących w zajęciach przypomina rybę, listek, głowę kury, ale również i żółwia. Barwy kraju zostaną dobrze zapamiętane przez uczestników, gdyż m.in. na zakończenie zajęć był czas na malowanie pamiątkowych flag rumuńskich na policzkach uczestników. Uczestnicy z pewnością zapamiętają również sąsiadów Rumunii, a sam kraj jako szczycący się pięknymi, nieodkrytymi aż tak bardzo turystycznie krajobrazami, w tym dzikimi Karpatami. Przez Rumunię przepływa rzeka Dunaj, której delta jest równie tajemnicza jak delta rzeki Amazonki. Ponadto w Rumunii jest największa populacja niedźwiedzi brunatnych, ale też zamieszkują te tereny inne dzikie zwierzęta, m. in. żbiki, żubry, wilki i norki.

Najsłynniejszą historyczną, rumuńską postacią, znaną z filmów i książki Brama Stockera jest Hrabia Vlad Dracula. Również inni słynni Rumuni, z którymi mieli okazję poznać się uczestnicy zajęć to piłkarze Vlad Chiriches i Raul Rusescu, a przede wszystkim gimnastyczka Nadia Comaneci, która zdobyła medal olimpijski w 1976 r., w wieku 14 lat i notę 10 na 10, nieosiągniętą przez nikogo wcześniej. Uczestnicy dowiedzieli się też m.in. o kuchni rumuńskiej, tj. o ciorbie - gęstej zupie o kwaśnym posmaku; o mititei - kiełbaskach z mielonego mięsa; o frigarui - szaszłykach, czy o papanasi - smażonych pączkach – wspaniały deser polany czekoladą.

Na zakończenie warsztatów wszyscy otrzymali pamiątkowe upominki - książki „Odkryjmy Europę!”

Dziękujemy Ewie Nowak-Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Rzeszów za przygotowanie zajęć na wspomniany temat.

Anna Kurowska

-------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: