Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wydarzenia w 2019 roku

„Maraton Czytelniczy – Głośne Czytanie Lektury” – „Inny świat” Gustaw Herling-Grudziński - w Filii nr 7 - relacja

20-05-2019

Maraton Czytelniczy – Głośne Czytanie Lektury „Inny świat”
w Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Filii nr 7

13.05.2019 r. w Filii nr 7 odbył się „Maraton Czytelniczy – Głośne Czytanie Lektury”. Rok 2019 ogłoszony został Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, stąd też dobór utworu – „Inny świat” tegoż autora. Odbył się on również w Tygodniu Bibliotek, którego hasło brzmi „#Biblioteka”. Spotkanie poprowadził Tomasz Kasza - doktorant Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, a uczestnikami byli uczniowie szkół średnich, z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie, z kl. III i z Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Rzeszowie, z kl. I.

Na wstępie prowadzący przedstawił postać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a także dokonał charakterystyki lektury „Inny świat”. Gustaw Herling-Grudziński urodził się w 1919 r. W 1940 r. został aresztowany przez NKWD. „Inny świat” to opis wydarzeń z tamtych lat. Ukazuje życie codzienne w obozie, panujące tam zwyczaje, a także sylwetki więźniów. Jest to inny świat, rządzący się innymi prawami. Odcięcie od świata, praca ponad siły w ciężkich warunkach, mróz sięgający 40 stopni, głód. Człowiek złagrowany to człowiek odczłowieczony, walczący o to, aby przeżyć kolejny dzień.

Następnie odbyło się głośne czytanie lektury. Uczestnicy kolejno czytali wybrane fragmenty rozdziałów „Innego świata”.

Dziękujemy panu Tomaszowi Kaszy za poprowadzenie Maratonu Czytelniczego, a uczestnikom za wzięcie w nim udziału.

Agata Trawka

--------------------------------------------------------