Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
15833624 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Wydarzenia w 2019 roku

„Płk Leopold Lis-Kula - 100-lecie śmierci” - prelekcja Rafała Kocoła w Filii nr 7 - relacja

11-04-2019

 

„Płk Leopold Lis-Kula - 100-lecie śmierci”

- prelekcja Rafała Kocoła w Filii nr 7

 

Rok 2019 ogłoszony przez Sejmik Województwa Podkarpackiego, jako Rok Leopolda Lisa-Kuli, w związku z Obchodami 100-lecia śmierci Leopolda Lisa-Kuli. Filia nr 7 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, zaprosiła na prelekcję: „Płk. Leopold Lis-Kula - 100-lecie śmierci”, wygłoszoną przez Rafała Kocoła - kustosza Muzeum Okręgowego Rzeszowie - młodzież szkół średnich z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie i z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, która odbyła się w dniach 27.02.2019 r. i 25.03.2019 r.
 

100-lecie obchodów śmierci Leopolda Lisa- Kuli każe nam przypomnieć tę wybitną postać. Prelegent przedstawił krótki rys biograficzny bohatera - rzeszowianina - od najmłodszych lat wykazującego talenty przywódcze i zdolności wojskowe, najpierw angażującego się w działalność skautowską, gdzie zaczęto wołać na niego „Lis”, a następnie będąc już w Związku Strzeleckim, gdzie ukończył tajny kurs oficerski w Zakopanem. Od tej pory rozwija się jego kariera wojskowa. Bierze udział w I wojnie światowej w szeregach Legionów Polskich, gdzie z powodzeniem dowodzi podległym mu oddziałem, m.in. w walkach na Wołyniu.


W grudniu 1918 r., po odzyskaniu niepodległości za wybitne zasługi zostaje awansowany na stopień majora. Następnie bierze udział w wojnie polsko-ukraińskiej. Postrzelony, umiera 7 marca 1919 r. w Torczynie. Uroczysty pogrzeb odbył się 13 marca w Warszawie, a potem 16 marca w Rzeszowie – Naczelnik Państwa przesyła wieniec z napisem „Mojemu dzielnemu chłopcu - Józef Piłsudski”. Pochowany został na Cmentarzu Pobitno w Rzeszowie. W 1932 roku odsłonięto w Rzeszowie pomnik poświęcony bohaterowi. Udział w tej uroczystości wzięli wybitni przedstawiciele Rządu II RP, wojskowi, rodzina oraz mieszkańcy Rzeszowa. Reprezentując Józefa Piłsudskiego, przyjechały na uroczystość jego żona i córki. Pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika, zweryfikowany do stopnia pułkownika (1920) i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Niepodległości z Mieczami.


Leopold Lis-Kula*, jest dla nas wzorem bohatera, którego zasługi w obronie Ojczyny, aż do utraty życia są bezcenne.


Dziękujemy Rafałowi Kocołowi - kustoszowi z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie za przygotowanie sylwetki Leopolda Lisa-Kuli.


Dziękujemy uczniom i nauczycielom z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie i z Zespołu Nr 2 w Rzeszowie za udział w prelekcji.


*Więcej informacji o Leopoldzie Lisie-Kuli można uzyskać w Dokumentach Życia Społecznego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie i w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Anna Kurowska

------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: