Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2019

„Płk Leopold Lis-Kula - 100-lecie śmierci” - prelekcja Rafała Kocoła w Filii nr 7 - relacja

11-04-2019

„Płk Leopold Lis-Kula - 100-lecie śmierci”

- prelekcja Rafała Kocoła w Filii nr 7

Rok 2019 ogłoszony przez Sejmik Województwa Podkarpackiego, jako Rok Leopolda Lisa-Kuli, w związku z Obchodami 100-lecia śmierci Leopolda Lisa-Kuli. Filia nr 7 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, zaprosiła na prelekcję: „Płk. Leopold Lis-Kula - 100-lecie śmierci”, wygłoszoną przez Rafała Kocoła - kustosza Muzeum Okręgowego Rzeszowie - młodzież szkół średnich z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie i z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, która odbyła się w dniach 27.02.2019 r. i 25.03.2019 r.

100-lecie obchodów śmierci Leopolda Lisa- Kuli każe nam przypomnieć tę wybitną postać. Prelegent przedstawił krótki rys biograficzny bohatera - rzeszowianina - od najmłodszych lat wykazującego talenty przywódcze i zdolności wojskowe, najpierw angażującego się w działalność skautowską, gdzie zaczęto wołać na niego „Lis”, a następnie będąc już w Związku Strzeleckim, gdzie ukończył tajny kurs oficerski w Zakopanem. Od tej pory rozwija się jego kariera wojskowa. Bierze udział w I wojnie światowej w szeregach Legionów Polskich, gdzie z powodzeniem dowodzi podległym mu oddziałem, m.in. w walkach na Wołyniu.

W grudniu 1918 r., po odzyskaniu niepodległości za wybitne zasługi zostaje awansowany na stopień majora. Następnie bierze udział w wojnie polsko-ukraińskiej. Postrzelony, umiera 7 marca 1919 r. w Torczynie. Uroczysty pogrzeb odbył się 13 marca w Warszawie, a potem 16 marca w Rzeszowie – Naczelnik Państwa przesyła wieniec z napisem „Mojemu dzielnemu chłopcu - Józef Piłsudski”. Pochowany został na Cmentarzu Pobitno w Rzeszowie. W 1932 roku odsłonięto w Rzeszowie pomnik poświęcony bohaterowi. Udział w tej uroczystości wzięli wybitni przedstawiciele Rządu II RP, wojskowi, rodzina oraz mieszkańcy Rzeszowa. Reprezentując Józefa Piłsudskiego, przyjechały na uroczystość jego żona i córki. Pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika, zweryfikowany do stopnia pułkownika (1920) i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

Leopold Lis-Kula*, jest dla nas wzorem bohatera, którego zasługi w obronie Ojczyny, aż do utraty życia są bezcenne.

Dziękujemy Rafałowi Kocołowi - kustoszowi z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie za przygotowanie sylwetki Leopolda Lisa-Kuli.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie i z Zespołu Nr 2 w Rzeszowie za udział w prelekcji.

*Więcej informacji o Leopoldzie Lisie-Kuli można uzyskać w Dokumentach Życia Społecznego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie i w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Anna Kurowska

------------------------------------------------------------------------