Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18498605 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

 

 

 

 


 

Archiwum wydarzeń 2019

„Płk Leopold Lis-Kula - 100-lecie śmierci” - prelekcja Rafała Kocoła w Filii nr 7 - relacja

11-04-2019

 

„Płk Leopold Lis-Kula - 100-lecie śmierci”

- prelekcja Rafała Kocoła w Filii nr 7

 

Rok 2019 ogłoszony przez Sejmik Województwa Podkarpackiego, jako Rok Leopolda Lisa-Kuli, w związku z Obchodami 100-lecia śmierci Leopolda Lisa-Kuli. Filia nr 7 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, zaprosiła na prelekcję: „Płk. Leopold Lis-Kula - 100-lecie śmierci”, wygłoszoną przez Rafała Kocoła - kustosza Muzeum Okręgowego Rzeszowie - młodzież szkół średnich z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie i z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, która odbyła się w dniach 27.02.2019 r. i 25.03.2019 r.
 

100-lecie obchodów śmierci Leopolda Lisa- Kuli każe nam przypomnieć tę wybitną postać. Prelegent przedstawił krótki rys biograficzny bohatera - rzeszowianina - od najmłodszych lat wykazującego talenty przywódcze i zdolności wojskowe, najpierw angażującego się w działalność skautowską, gdzie zaczęto wołać na niego „Lis”, a następnie będąc już w Związku Strzeleckim, gdzie ukończył tajny kurs oficerski w Zakopanem. Od tej pory rozwija się jego kariera wojskowa. Bierze udział w I wojnie światowej w szeregach Legionów Polskich, gdzie z powodzeniem dowodzi podległym mu oddziałem, m.in. w walkach na Wołyniu.


W grudniu 1918 r., po odzyskaniu niepodległości za wybitne zasługi zostaje awansowany na stopień majora. Następnie bierze udział w wojnie polsko-ukraińskiej. Postrzelony, umiera 7 marca 1919 r. w Torczynie. Uroczysty pogrzeb odbył się 13 marca w Warszawie, a potem 16 marca w Rzeszowie – Naczelnik Państwa przesyła wieniec z napisem „Mojemu dzielnemu chłopcu - Józef Piłsudski”. Pochowany został na Cmentarzu Pobitno w Rzeszowie. W 1932 roku odsłonięto w Rzeszowie pomnik poświęcony bohaterowi. Udział w tej uroczystości wzięli wybitni przedstawiciele Rządu II RP, wojskowi, rodzina oraz mieszkańcy Rzeszowa. Reprezentując Józefa Piłsudskiego, przyjechały na uroczystość jego żona i córki. Pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika, zweryfikowany do stopnia pułkownika (1920) i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Niepodległości z Mieczami.


Leopold Lis-Kula*, jest dla nas wzorem bohatera, którego zasługi w obronie Ojczyny, aż do utraty życia są bezcenne.


Dziękujemy Rafałowi Kocołowi - kustoszowi z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie za przygotowanie sylwetki Leopolda Lisa-Kuli.


Dziękujemy uczniom i nauczycielom z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie i z Zespołu Nr 2 w Rzeszowie za udział w prelekcji.


*Więcej informacji o Leopoldzie Lisie-Kuli można uzyskać w Dokumentach Życia Społecznego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie i w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Anna Kurowska

------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: