Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2019

„Obalanie stereotypu ciemnego Średniowiecza – przeciwnicy i zwolennicy” - debata w Filii nr 7 - relacja

10-04-2019

„Obalanie stereotypu ciemnego Średniowiecza – przeciwnicy i zwolennicy”

- debata w Filii nr 7 - relacja

1 kwietnia 2019 r. w Filii nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się debata „Obalanie stereotypu ciemnego Średniowiecza – przeciwnicy i zwolennicy”.

W debacie uczestniczyli uczniowie szkół średnich: z Zespołu Szkół Nr 2, Zespołu Szkół Gospodarczych i III LO w Rzeszowie.

Debatę poprowadził Tomasz Kasza - doktorant Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego i Faustyna Szczepek-studentka Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Na początku spotkania uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy – zwolenników i przeciwników Średniowiecza. Po zapoznaniu się z tekstami literackimi nastąpiło rozpoczęcie dyskusja. Każda z grup kolejno przedstawiała argumenty „za” i „przeciw”. Gdy uczniowie jednej grupy dowodzili swoich racji, uczniowie grupy drugiej mieli odnieść się do usłyszanych informacji, obalając je i podając swoje. Cytowane były fragmenty tekstów, m.in.: „Bogurodzica”, „Legenda o Świętym Aleksym”, „Kronika polska” Galla Anonima, „Pieśń o Rolandzie” Bediera Josepha, „Boska Komedia” Dantego Alighieri, „Imię róży” Umberto Eco, „Ciemności kryją ziemię” Jerzego Andrzejewskiego, „Mroki Średniowiecza” Józefa Putka. Dyskusja trwała długo i była niezwykle ciekawa. Nie udało się jednak jednoznacznie stwierdzić jaka to była epoka. Wszyscy uczestnicy doszli bowiem do wniosku, że Średniowiecze posiada zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy.

Na koniec, uczestniczący w debacie, wysłuchali fragmentów utworów: „Imię róży” Umberto Eco oraz „Boska Komedia” Dantego Alighieri, w oryginale.

Dziękujemy Tomaszowi Kaszy i Faustynie Szczepek za przeprowadzenie debaty a uczniom i ich opiekunom za wzięcie w niej udziału.

Agata Trawka

-------------------------------------------------------------