Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2016

Kasia Kręci z Jasiem. Inwigilacja Młodzieży Zrzeszonej w Harcerstwie w Okresie PRL-u w Filii nr 7 – relacja

10-11-2016

Kasia Kręci z Jasiem. Inwigilacja Młodzieży Zrzeszonej w Harcerstwie w Okresie PRL-u.
Warsztaty historyczne Zenona Fajgera z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie –
Filia nr 7

W ramach warsztatów historycznych, z cyklu „Historia Polski w Zarysie”, Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała dla uczniów kl. IIIe VII Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie (op. Marzena Szpunar, Dorota Frańczak) zajęcia „Kasia Kręci z Jasiem – inwigilacja młodzieży zrzeszonej w harcerstwie w okresie PRL-u”. Warsztaty, 24 października 2016 r., poprowadził Zenon Fajger z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział  w Rzeszowie.

„Kasia kręci z Jasiem” – czyli jak SB inwigilowała rzeszowskich harcerzy, to zajęcia przygotowane w ramach projektu „Co kryją archiwa IPN?”, w oparciu o materiały wytworzone przez Służbę Bezpieczeństwa w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia krypt. „Harcówka”. Analizując wybrane dokumenty uczniowie poznali różne metody pracy operacyjnej SB (wykorzystanie osobowych źródeł informacji, obserwacja, podsłuch telefoniczny, perlustracja korespondencji). Zarówno powody wszczęcia SOS (aktywizacja na rzecz Kościoła katolickiego), jak i późniejsze działania ukazują perfidię totalitarnego systemu ingerującego w prywatne życie ludzi nie prowadzących żadnej działalności politycznej. Poprzez odniesienie ich do harcerzy – będących wówczas rówieśnikami dzisiejszych licealistów – uczestnicy lekcji powinni lepiej poczuć „klimat” funkcjonowania tamtego systemu.

Zenon Fajger
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie

Warsztaty historyczne miały na celu przybliżyć zgromadzonej młodzieży historię tego okresu, jego uwarunkowania, a także sytuację ówczesnej młodzieży.

Dziękuję Zenonowi Fajgerowi z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie za przygotowanie warsztatów na wspomniany temat.

Anna Kurowska

----------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.