Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2016

„NA STRAGANIE” I INNE WIERSZE JANA BRZECHWY. Obchody Roku Jana Brzechwy w ramach Tygodnia Bibliotek w Filii nr 7 – relacja

30-05-2016

„Na straganie” i inne wiersze Jana Brzechwy.

Obchody Roku Jana Brzechwy w ramach Tygodnia Bibliotek –

Filia nr 7

Rok Jana Brzechwy, który obecnie obchodzimy, związany jest z 50-leciem śmierci Poety. Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała, 10 i 11 maja 2016 r., lekcje biblioteczno-edukacyjne dla przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 36 z gr. IV (op. Joanna Strawa) i gr. V (op. Anna Korpal), pod hasłem: „»Na straganie« i inne wiersze Jana Brzechwy”, z cyklu „Miki Mol zaprasza”.

W trakcie spotkania dzieci usłyszały krótki życiorys Poety. Jan Brzechwa to pseudonim, ponieważ autor nazywał się Jan Wiktor Lesman. Urodził się w 1898 r. (inne źródła podają rok 1900 r.) w Żmerynce (dzisiejsza Ukraina), a zmarł w 1966 r. w Warszawie*. 2 lipca br. będziemy obchodzić 50-lecie Jego śmierci. Jego wiersze znane są już kolejnym pokoleniom Polaków. Przy nich bawimy się wyśmiewając nasze wady, a jednocześnie uczmy się dobrze postępować, by ich nie popełniać.

Młodzi czytelnicy wzięli udział w inscenizacji z podziałem na role wierszy Jana Brzechwy, które miały przybliżyć im barwny świat Poety, język literacki utworów, a także morał wynikających z treści tekstu. Śmiechu i zabawy przy tym było co nie miara.

Były to następujące wiersze: „Kwoka”, „Na straganie” i „Ptasie Plotki”. Uzupełnieniem lekcji było wysłuchanie przez uczestników zajęć innych Jego utworów „Leń”, „Samochwała” i „Kłamczucha”.

W końcowym etapie spotkania dzieci miały możliwość przeglądnięcia utworów Jana Brzechwy ze zbiorów biblioteki.

Anna Kurowska

________________________________________________________________________________

*Źródła:

„Nowy słownik literatury dla dzieci i młodzieży”, 1984