Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2016

Z „NIEMAPĄ” PO RZESZOWIE w Filii nr 7 – relacja

30-05-2016

Z „Niemapą” po Rzeszowie –

Filia nr 7

„Niemapa” to ilustrowany przewodnik dla rodzin, którego premiera odbyła się 21 marca 2016 r. W zabawny i graficzny sposób przedstawia najważniejsze rzeszowskie miejsca, kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa i ciekawostki, a poprzez gry, zagadki i wyzwania zachęca do aktywnego poznawania Rzeszowa i okolic. Twórczyniami przewodnika są Małgorzata Żmijska i Joanna Studzińska, które przygotowały już „Niemapy”, m.in. miast Łodzi i Wrocławia*.

Uczniowie kl. Im z Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie (op. Dorota Gasztych) mieli możliwość uczestniczyć w lekcji edukacyjnej pod hasłem: „Z »Niemapą« po Rzeszowie”, która odbyła się 17 maja 2016 r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie.

Atrakcyjna forma Przewodnika zachęciła młodych Rzeszowian do zapoznania się z poszczególnymi rejonami stolicy Podkarpacia: Bulwary nad Wisłokiem; W Sercu Rzeszowa, Na Zdrowie w Rzeszowie, W Deszczowy Dzień czy Dalej w Drogę. Zawierały one nie tylko ciekawostki symbolizujące nasze miasto, np. ulicę 3-go Maja – Paniaga, Muzeum Dobranocek, Fontannę Mulitmedialną czy Trasę Podziemną, ale zdaniem autorek także słowa, tzw. rzeszowianizmy, które występują tylko u nas, typu: chabazie, proziaki, sztangle czy nr autobusu „Koło”.

Dzieci bawiły się przy tym doskonale. Końcowym akcentem spotkania było przygotowanie kolorowej widokówki symbolizującej dany fragment miasta (omawiany na lekcji), z zaproszeniem dla przyjaciela z innego miasta i odwiedzenia go w przyszłości.

Nagrodą za udział w spotkaniu było otrzymanie przez jego uczestników kolorowej „Niempay”.

Anna Kurowska

___________________________________________________________________________________

*Źródło: http://niemapa.pl/niemapa-rzeszow/

**Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.