Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2016

ULICZKA ŻYDOWSKA. Warsztaty historyczne z Zenonem Fajgerem z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie w Filii nr 7

19-05-2016

ULICZKA ŻYDOWSKA.
Warsztaty historyczne z Zenonem Fajgerem z Instytutu Pamięci Narodowej –
Oddział w Rzeszowie – Filia nr 7

„Uliczka żydowska – środowisko żydowskie, język” to tytuł warsztatów historycznych połączonych z prelekcją, poprowadzonych 30 marca 2016 r., w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie przez Zenona Fajgera z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego z kl. Ie (op. Dorota Frańczak, Marzena Szpunar). Zajęcia swą tematyką nawiązywały do otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, 17 marca 2016 r.

Warsztaty „Uliczka żydowska” zostały przygotowane w ramach współpracy IPN z Instytutem Yad Vashem. Zgodnie z założeniem edukacyjnym Instytutu nie możemy mówić o Żydach wyłącznie jako o ofiarach. Powinniśmy przyjrzeć się temu, kim byli i jak żyli, zanim stali się ofiarami. Głównym celem takiego podejścia jest ponowne nadanie Żydom tożsamości i człowieczeństwa, jak również ukazanie ich jako ludzi z krwi i kości – mających marzenia i tradycję. Instytutowi Pamięci Narodowej zależy na przypomnieniu, że Żydzi polscy byli współobywatelami Rzeczypospolitej i ich odejście stanowiło nie tylko tragedię w wymiarze ogólnoludzkim, lecz także dotkliwą stratę dla Polski.

Właśnie dlatego warsztaty te przedstawiają życie polskich Żydów w okresie międzywojennym. Ukazanie żydowskiego życia poprzez ludzkie marzenia, a także politykę, religię, edukację, ruchy młodzieżowe, sport czy czas wolny ma obalić stereotypy i poszerzyć wiedzę o istniejącym kiedyś żydowskim świecie. Żydzi stanowili ok. 10 procent polskiego społeczeństwa w okresie międzywojennym i byli obecni we wszystkich sferach życia. Ich wpływ na Polskę możemy dostrzegać do dziś.

Zenon Fajger
Instytut Pamięci Narodowej –
Oddział w Rzeszowie

Dziękujemy Zenonowi Fajgerowi z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie za przygotowanie warsztatów historycznych na wspomniany temat.

Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie dziękujemy za pomoc w realizacji warsztatów historycznych.

Anna Kurowska

------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.