Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2016

ROZMOWY O RZESZOWIE I NIE TYLKO Z ZOFIĄ NOWAKOWSKĄ. Tydzień Biblioteki w Filii nr 7 – relacja

19-05-2016

ROZMOWY O RZESZOWIE I NIE TYLKO Z ZOFIĄ NOWAKOWSKĄ.

Tydzień Biblioteki – Filia nr 7

W ramach Tygodnia Bibliotek, Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie, zorganizowała 9 maja 2016 r., spotkanie noszące tytuł: „Rozmowy o Rzeszowie i nie tylko z Zofią Nowakowską”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie z kl. IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 25* (wych. Jadwiga Kawa).

Zofia Nowakowska z zawodu bibliotekarz, z zamiłowania harcerka – po prostu druhna Zofia i poetka, wprowadziła młodych czytelników biblioteki w klimat spotkania. Nawiązała do miasta Rzeszowa i jego obecnego wyglądu, jego zabytków. Na pytanie: Rzeszów to nasze miasto? – posypały się różne odpowiedzi wśród uczestników, typu: piękne miasto, ciekawe miasto, Stolica Podkarpacia, Stolica Innowacji. Inne pytanie przytoczone przez Zofię Nowakowską, to: Jak myślicie, w którym roku powstał Rzeszów? Nasz Gość przypomniał młodym słuchaczom datę powstania miasta Rzeszowa (1354 r.) oraz nazwisko pierwszego właściciela Rzeszowa (Jana Pakosławica ze Stróżysk). Natomiast na pytanie Prowadzącej: Jak myślicie ile mam lat? – można było usłyszeć różne odpowiedzi, które zaskoczyły również samą Autorkę.

W trakcie spotkania przeczytane zostały wiersze o Rzeszowie, autorstwa Poetki: „Rzeszowska mozaika”, „Bądź przyjacielem Rzeszowa” oraz utwór „Piosenka Zosi”.

Atrakcyjna forma spotkania bardzo spodobała się młodym słuchaczom, a końcowym jego akcentem były drobne upominki przygotowane przez Gościa w ramach quizu o Rzeszowie, z kopertami zawierającymi ponumerowane obrazki z ciekawymi miejscami miasta, wraz z puzzlami oraz słodyczami.

Poniżej prezentujemy fragment wiersza:

„Rzeszowska mozaika”
Zofia Nowakowska

Rzeszów. To miejsce dla ciebie
i dla mnie, dla wszystkich nas.
Nie duży, nie mały,
nie mały, nie duży,
po prosu – miasto w sam raz.

Uśmiechem ulic szerokim
Każdego przybysza przywita
od mostu do mostu, od ronda do ronda
zależnie, gdzie kto zawita.

Dziękujemy Zofii Nowakowskiej za udział w spotkaniu w ramach Tygodnia Bibliotek.

*http://www.sp-25.rzeszow.pl/index.php/aktualnoci/1093

Anna Kurowska

----------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.