Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
24226305 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Estonia- Klub Podróżnika w Filii nr 7

14-02-2011

Kolejne spotkanie z cyklu: „Klub Podróżnika – Podróże po krajach Unii Europejskiej”, uczniów z kl. I B ze Szkoły podstawowej Nr 25 wraz z ich wychowawczynią p. E. Salamon z p. Ewą Nowak, p. Przemysławem Bacikiem z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej oraz p. Anastasiią Sydyrko i p. Virą Nazarenko z Forum Inicjatyw Europejskich z Koła Naukowego Wyższej Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, odbyło się 8 lutego 2011 r. w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie.


Tematem prelekcji była Estonia. W trakcie spotkania dzieci mogły się dowiedzieć od pani Ewy Nowak o ciekawostkach związanych z omawianym państwem. To jeden z najbardziej wysuniętych na północ krajów bałtyckich. Kraj nizinny, rozciągający się wzdłuż wschodniego wybrzeża Bałtyku. Słynie z dużej ilości jezior i wysp (największe jezioro Pejpus), a także z dużej powierzchni gruntów zalesionych i ornych. Językiem urzędowym jest język estoński, blisko spokrewniony z językiem fińskim i w niczym nie przypomina języków pozostałych republik bałtyckich(litewskiego i łotewskiego), ani języka rosyjskiego. Około jedna czwarta ludności Estonii to osoby pochodzenia rosyjskiego. Do 1991 roku Estonia była jedną z republik ZSRR. Flaga kraju występuje w kolorach niebieskim, czarnym i białym.


Stolicą państwa jest Tallinn. Pochodzenie etymologiczne „Tallinna” oznacza „duńskie miasto”. Wywodzi się ono od historii podboju Estonii przez króla duńskiego Waldemara- podkreśliła p. Ewa. Natomiast p. Anastasiia i p. Vira (przy pomocy projekcji multimedialnej), wprowadziły słuchaczy w świat ciekawych miejsc i zdarzeń, które miały miejsce w ty mieście (studnia z zamieszkałą w niej syreną, którą dokarmiano, czy też dom duchów, w którym słychać śmiech kobiety- Dom von Brewernów). Pokazały także, inne ciekawe i atrakcyjne miejsca dla turystów, jak: Park Barona von Glena (Wodospad Kaila) czy Pałac Kardiorg.


Tallinn w 2011 r. został Europejską Stolicą Kultury (europejskie miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa). Po raz pierwszy ten tytuł otrzymały Ateny 26 lat temu (1985 r.), a w Polsce w 2000 r. Europejską Stolicą Kultury był Kraków. W związku z tym wydarzeniem przygotowano wiele atrakcji, m.in. pomysł, by parkingi samochodowe zagospodarować na zielone skwerki i parki.


Estonia to również kraj najnowocześniejszych technologii, m.in. komputerowych. To w tym kraju wynaleziono komunikator internetowy „Skype”, dzięki któremu, możemy porozumiewać się z różnych miejsc świata. Po raz pierwszy w Europie, w Estonii zastosowano podczas wyborów, głosowanie za pomocą Internetu.


Wszyscy uczestnicy spotkania z zainteresowaniem słuchali wiadomości przekazywanych przez prelegentów, uczestnicząc w zajęciach i odpowiadając na pytania. 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: