Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2011

GAZETOWY ZAWRÓT GŁOWY w Filii nr 7

25-11-2011

„Gazetowy zawrót głowy”

„Świerszczyk –Magazyn dla dzieci”

Czym jest czasopismo i co zawiera, o tym mogli się dowiedzieć uczniowie  z kl. II c ze Szkoły Podstawowej Nr 25 (wych. p. Jolanta Pyziak) uczestnicząc w zajęciach w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie w dniu 16 listopada 2011 r. Tematem spotkania był „Świerszczyk: Magazyn dla dzieci” .

Uczestnicy podzieleni na cztery grupy: Dział Główny; Dział Aktualności; Dział Rozrywki i Dział Graficzny- mając do dyspozycji numer Świerszczyka”- analizowali jego budowę, m.in.: wygląd czasopisma (winiętę): tytulaturę, tytuł, podtytuł; rozkład poszczególnych działów i rubryk, a także stopkę redakcyjną. Te informacje pomogły im lepiej zrozumieć tworzenie periodyku od podstaw. Ważnym elementem lekcji było zwrócenie uwagi na ciągłość (wydawnictwo ciągłe) oraz częstotliwość czasopism (tygodniki, dwutygodniki, miesięczniki, roczniki).

Końcowym akcentem zajęć był quiz podsumowujący temat. A oto przykładowe pytania, na które odpowiadali uczniowie: Co znajduje się na pierwszej stronie czasopisma?   Jak nazywa się czasopismo wychodzące co dwa tygodnie? Co zawiera ostatnia strona czasopisma? Rozwiń znaczenie skrótu ISSN.

Obecnych było 28 uczestników.