Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2010

Odkryj Samego Siebie - spotkanie z Aleksandrem Arianem

10-03-2010

W dniu 10 marca 2010 roku Filia Nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Rzeszowie, gościła Aleksandra Ariana - absolwenta Szkoły Podstawowej Nr 25 i Gimnazjum Nr 11, a obecnie ucznia IV LO w Rzeszowie, żeglarza, Wicemistrza Świata Juniorów w żeglarstwie, w klasie Splash (2007) i w klasie Laser Radial (2009) oraz zwycięzcę Plebiscytu Gazety Codziennej Nowiny na Najlepszego Sportowca Roku 2009 i stypendystę oraz zwycięzcę rankingu na najlepszego sportowca młodego pokolenia na Podkarpaciu.

W spotkaniu pod hasłem- Odkryj Samego Siebie uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 25 z kl. V c i VI c wraz z panem Dyrektorem Henrykiem Brzozowskim i jego zastępcą- panią Elżbietą Gwarecką oraz panią Urszulą Klimas; uczniowie z kl. I c i III b Gimnazjum Nr 11 wraz z ich nauczycielami, panią Cecylią Brud i Jowitą Dziwisz oraz pani Grażyna Nowak –instruktor miejski WiMBP w Rzeszowie. Naszemu gościowi towarzyszył także, jego ojciec - sportowiec i były zapaśnik Stali Rzeszów - Stanisław Arian. Gościa oraz wszystkich przybyłych na spotkanie przywitała kierownik biblioteki - Anna Kurowska.

W trakcie spotkania Aleksander Arian odpowiadając na pytania słuchaczy - przytoczył swoje początki z żeglarstwem. Swe pierwsze szlify żeglarskie zdobywał w wieku 8, 9 lat na Zalewie Solińskim. Rok później w swych pierwszych zawodach odbywających się w okolicach Nowego Sącza, otrzymał medal zajmując drugie miejsce.

Nasz gość przedstawił sposób posługiwania się żaglówką i podkreślił, jak duże znaczenie ma moment samego startu do którego, potrzeba bardzo dużo siły, by dobrze popłynąć i zająć najkorzystniejsze miejsce. (ok. 50, 60 %). Aleksander przypomniał zasady punktacji podczas startów w zawodach rozgrywanych w Polsce i na świecie. Powodzenie w starcie zależy także, w dużej mierze od wiatru i szczęścia- podkreślił. Ulubionym miejscem do pływania –dodał nasz gość- jest m.in. Jezioro Garda (Lago di Garda-Północne Włochy), gdyż tam są wspaniałe warunki do pływania. Prelegent przedstawił krótki film z treningu i każdy z uczestników mógł naocznie się przekonać, jak ciężką dyscypliną jest żeglarstwo, ale dające za to ogromną satysfakcję ( obecnie ćwiczy na żaglówce w klasie olimpijskiej Laser Standard). Podkreślił także istotną rolę języka angielskiego, którego znajomość jest niezbędna. Jego idolami sportowymi, z których bierze przykład są: Mateusz Kuśnierewicz i Maciej Grabowski.

Pytań do Aleksandra Ariana nie było końca. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem osiągnięć gościa, a niektórzy z jego uczestników nabrali chęci, by iść w ślady młodego sportowca. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe autografy od Aleksandra i od jego taty.

Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury za udostępnienie sali i wszelką pomoc w realizacji spotkania, a szczególnie panu Robertowi Lisiewiczowi, który to spotkanie umożliwił.