Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22467485 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

„Finlandia- Klub Podróżnika” - Podróże po krajach Unii Europejskiej – Prezydencja Polska

28-12-2010

Kolejne spotkanie z cyklu: „Klub Podróżnika – Podróże po krajach Unii Europejskiej”, uczniów z kl. I B ze Szkoły podstawowej Nr 25 wraz z ich wychowawczynią p. E. Salamon z p. Ewą Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej, działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, odbyło się 21 grudnia 2010 r. w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie.


Temat związany z przewodnictwem Polski w Unii Europejskiej w 2011 r., w ramach „Prezydencji Polskiej”, nawiązywał do Finlandii” (Suomi). Jak dowiedzieli się uczestnicy zajęć, Finlandia , to kraj należący do Unii Europejskiej, który posiada ok. 60 tyś. jezior (Pojezierze Fińskie). Słynie również z zórz polarnych, które występują przez pewną część roku. Związane są one z warunkami atmosferycznymi (Noc Polarna) .Prezydentem państwa jest pani Tarja Halonen, pełniąca swój urząd od 2000 roku. Flaga państwa jest pierwowzorem flagi Danii. Finlandia słynie również z produkcji telefonów komórkowych „Nokia”.


W Finlandii rozpowszechniony jest zwyczaj wypożyczania książek poprzez bibliobusy, (specjalne autobusy z księgozbiorem), które jeżdżą do czytelników, w najodleglejsze rejony (gdzie nie ma bibliotek). Ludzkie siedziby oddalone są od siebie o ok. 50 km.


Najpopularniejszym jednak regionem Finlandii i najbardziej wysuniętym na północ( pod Kołem Podbiegunowym ) jest Laponia- miejsce zamieszkania, ulubionego przez wszystkie dzieci św. Mikołaja, a właściwie zamieszkałego w stolicy regionu-Rovaniemi- dodała pani Ewa. Pisane przez dzieci, przed każdymi świętami Bożego Narodzenia, listy do św. Mikołaja, Santa Claus, często trafiają właśnie do urzędu pocztowego w Rovaniemi (ściślej: do urzędu w zbudowanej w 1985 dla turystów "wiosce św. Mikołaja", (FIN-96930 Napapiiri). Jest również specjalna strona poświecona Mikołajowi www.santaclauslive.com, którą dzieci z dużym zainteresowaniem przeglądały.


Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści pani Ewy o ciekawostkach związanych z Finlandią, a na zakończenie, by tradycji stało się zadość, św. Mikołaj wręczył uczestnikom zajęć drobne upominki.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: