Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23813273 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

„Finlandia- Klub Podróżnika” - Podróże po krajach Unii Europejskiej – Prezydencja Polska

28-12-2010

Kolejne spotkanie z cyklu: „Klub Podróżnika – Podróże po krajach Unii Europejskiej”, uczniów z kl. I B ze Szkoły podstawowej Nr 25 wraz z ich wychowawczynią p. E. Salamon z p. Ewą Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej, działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, odbyło się 21 grudnia 2010 r. w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie.


Temat związany z przewodnictwem Polski w Unii Europejskiej w 2011 r., w ramach „Prezydencji Polskiej”, nawiązywał do Finlandii” (Suomi). Jak dowiedzieli się uczestnicy zajęć, Finlandia , to kraj należący do Unii Europejskiej, który posiada ok. 60 tyś. jezior (Pojezierze Fińskie). Słynie również z zórz polarnych, które występują przez pewną część roku. Związane są one z warunkami atmosferycznymi (Noc Polarna) .Prezydentem państwa jest pani Tarja Halonen, pełniąca swój urząd od 2000 roku. Flaga państwa jest pierwowzorem flagi Danii. Finlandia słynie również z produkcji telefonów komórkowych „Nokia”.


W Finlandii rozpowszechniony jest zwyczaj wypożyczania książek poprzez bibliobusy, (specjalne autobusy z księgozbiorem), które jeżdżą do czytelników, w najodleglejsze rejony (gdzie nie ma bibliotek). Ludzkie siedziby oddalone są od siebie o ok. 50 km.


Najpopularniejszym jednak regionem Finlandii i najbardziej wysuniętym na północ( pod Kołem Podbiegunowym ) jest Laponia- miejsce zamieszkania, ulubionego przez wszystkie dzieci św. Mikołaja, a właściwie zamieszkałego w stolicy regionu-Rovaniemi- dodała pani Ewa. Pisane przez dzieci, przed każdymi świętami Bożego Narodzenia, listy do św. Mikołaja, Santa Claus, często trafiają właśnie do urzędu pocztowego w Rovaniemi (ściślej: do urzędu w zbudowanej w 1985 dla turystów "wiosce św. Mikołaja", (FIN-96930 Napapiiri). Jest również specjalna strona poświecona Mikołajowi www.santaclauslive.com, którą dzieci z dużym zainteresowaniem przeglądały.


Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści pani Ewy o ciekawostkach związanych z Finlandią, a na zakończenie, by tradycji stało się zadość, św. Mikołaj wręczył uczestnikom zajęć drobne upominki.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: