Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2010

Grzeczność na co dzień

29-01-2010

W dniu 29 stycznia 2010 roku w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie uczniowie z kl. I Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 I Stopnia wraz z panią wychowawczynią Dorota Gasztych wzięli udział w zajęciach poświęconych dobremu wychowaniu. Jak sama nazwa tematu wskazuje grzeczność powinna obowiązywać zawsze, bez względu na okoliczności, a najwłaściwszymi zwrotami, którymi należy się posługiwać w naszym codziennym życiu są słowa: proszę, dziękuję, przepraszam.

W trakcie lekcji uczniowie wysłuchali opowiadania „Trzy słowa” Beaty Andrzejczuk z cyklu Opowieści familijne, a następnie rozpoczęła się dyskusja o postępowaniu głównej bohaterki Alusi. Dzieci zwróciły uwagę na dobre i złe strony jej odnoszenia się do innych osób. Kontynuując temat, uczestnicy spotkania, zapoznali się również z innymi tekstami omawiającymi zasady savoir-vivre, jak np.: z Babcią” Czesława Janczarskiego”, z fragmentami utworu Stefanii Szuchowej „Mateuszek na Zaczarowanej Wyspie czy Kwoką” Jana Brzechwy”.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach zwracając uwagę na formy dobrego zachowania się w miejscach publicznych, w szkole i w domu. Lekcja ta przypomniała i utrwaliła im podstawowe formy bon-ton.