Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2010

„Cała ja” - spotkanie z Niną Opic w Filii nr 7

09-12-2010

W śnieżne, zimowe popołudnie, dnia 9 grudnia 2010 roku, w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, odbyło się spotkanie autorskie z panią Niną Opic, znaną rzeszowianką, pisarką i poetką (swój talent odziedziczyła po przodku, poecie Martinie Opitz, rodem z Bawarii, zamieszkałym w Polsce) i przyjaciółką bibliotek, także Filii Nr 7. W spotkaniu wzięli udział wierni sympatycy, czytelnicy i przyjaciele pani Niny, a także zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie, pani Halina Piotrowska.

Z wykształcenia psychoterapeutka, współpracowała z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie, a obecnie współpracuje z Kancelarią Adwokacką w Rzeszowie. Wykładowca Studium Policealnego w Rzeszowie i wykładowca–szkoleniowiec w Niepublicznej Placówce Szkolenia Nauczycieli i Rodziców na całe województwo podkarpackie. Z jej doświadczenia korzystają też ogólnopolskie placówki szkoleniowe. W swojej prywatnej praktyce psychoterapeutycznej spotyka się z różnymi problemami ludzi i stara się pomóc im odnaleźć się w życiu i to daje jej ogromną radość.

Autorka, już od najmłodszych lat dzieliła się z innymi, swym talentem pisarskim. Pisała do czasopism młodzieżowych: Na Przełaj, Świat Młodych, Płomyczek. Współpracowała także, z wieloma periodykami, publikując swe felietony, m.in : Prometej; Glos Nauczycielski; Nowiny Rzeszowskie; Podkarpacie; Nowiny; Super Nowości; Przedszkolak i Mamo to ja. Obecnie swoje opowiadania umieszcza w miesięczniku Nasz Dom-Rzeszów- Dzieciom-Pluszak; Echo Rzeszowa; Zdrowie i Opieka. Jest autorką zbioru opowiadań dla dzieci : Bajeczki do poduszeczki nad brzegiem Wisłoka i tomików poezji : Wiersze o Rzeszowie, Drogowskazy; Jej słowo i Bliźniemu swemu. Współautorka książki: Rzeszowianie o sobie i swoim mieście  oraz Ojciec święty i ja. Nagradzana w wielu konkursach m.in. za Opowieść Biedronki Balbiny, w 2005 r., otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na „Najpiękniejszą Bajkę”, a w 2006 r., za utwór A Wisłok sobie płynie, dostała wyróżnienie, w konkursie prozatorskim : „Jeden Utwór o Rzeszowie”. Jako jedyna przedstawicielka Podkarpacia, brała udział w Międzynarodowym Konkursie Poezji Romskiej im. Papuszy: „ Złote Pióro Papuszy” zdobywając wyróżnienie.

Pani Nina podzieliła się ze słuchaczami swoimi osobistymi odczuciami dotyczącymi zawodu psychoterapeuty, jak również przedstawiła pierwszą, publikację tomiku poezji „Cała ja”. Został on podzielony na 3 części: Łąka słów, którą jak sama mówi: „napisałam do bieszczadzkich aniołów, do stworów, które lubię”; część druga to Klawiatura myśli, refleksyjna o mocniejszych akordach i część trzecia -Bliskość : to akordy zmysłów, bardziej związane z naszym wnętrzem, w której, jak podkreśla poetka: „każdy z nas ma jakąś krainę marzeń, swoją krainę niezwykłej bliskości i intymności”. Klimat wieczoru sprzyjał refleksji, a czytane przez autorkę utwory przenosiły nas w świat wyobrażeń poetki, miejsc, często nam znanych osobiście.

Na zakończenie spotkania, jedna z uczestniczek, podsumowując usłyszane treści, wyraziła refleksję na temat twórczości pani Niny Opic:
„Cała ja - w tym tytule oddała Pani dosłownie to wszystko, co pani pisze, myśli, swój portret, swój temperament, nie można Pani zamknąć w jedną rameczkę. Mimo ciężkiej i trudnej pracy, w utworach Pani występuje baśniowość, w obrazach słyszmy tą lekkość. Pisanie jest pewną formą terapii i wykazuje Pani talent autorsko –recytatorski. Potrafi być Pani bardzo sentymentalna w języku i obrazie, i pięknie Pani myśli. Słuchając Pani można wyczuć tę łatwość epitetów. Odnoszę wrażenie, że Pani się nie trudzi przy pisaniu tych wierszy”.