Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23813472 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Wielka Brytania - Klub Podróżnika

06-12-2010

Po raz trzeci już, z cyklu „Klub Podróżnika – Podróże po krajach Unii Europejskiej”, uczniowie kl. I B ze Szkoły podstawowej Nr 25 wraz z ich wychowawczynią p. E. Salamon, uczestniczyli 30 listopada 2010 r. w Filii nr 7 WiMBP w Rzeszowie., w zajęciach z p. Ewą Nowak oraz Katarzyną Stępak, Oleną Romanenko i Julią Honcharuk z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej, działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Temat związany z przewodnictwem Polski w Unii Europejskiej w 2011 r., w ramach „Prezydencji Polskiej”, nawiązywał do jednego z państw Unii -„Wielkiej Brytanii” .

 

Wielka Brytania  –pełna nazwa tego państwa to: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland).W tradycji brytyjskiej nazwa Wielka Brytania odnosi się oficjalnie do Anglii, Szkocji i Walii oraz pobliskich wysp (z wyjątkiem Normandzkich i Man); Wielka Brytania wraz z Irlandią Północną tworzy Zjednoczone Królestwo.


Pani Ewa wyjaśniła znaczenie symboli flagi Anglii, która zawiera 3 krzyże: Krzyż św. Jerzego (krzyż czerwony w środku symbolizujący Anglię); Krzyż św. Patryka (krzyż czerwony po przekątnej symbolizuje Irlandię Północną) i Krzyż św. Andrzeja (krzyż biały po przekątnej symbolizuje Szkocję ).


Kraj, o którym mowa jest wyspą i posiada wiele ciekawych miejsc i tradycji, które znane są na całym świecie. Głową panującą jest królowa Elżbieta II, która pełni rządy od 1952 r. . Z monarchią związane są ciekawe obyczaje, m.in.: warta straży pałacowej przed Pałacem Buckingham. Jest ona jedną z wielu atrakcji Londynu, gdyż codziennie, w tym miejscu, odbywa się honorowa zmiana warty, w której uczestniczy 40’ gwardzistów i 3’ oficerów o godz. 11.30 ( wraz z orkiestrą przy dobrej pogodzie). Ubrani są w czerwone mundury i charakterystyczne czapy z futer niedźwiedzich.


Dzieci zainteresowała informacja o szkole, gdyż w Wielkiej Brytanii, już w wieku 6 lat rozpoczyna się naukę i trwa ona od godz. 9.00 do 15.00. Anglicy słynną także, z przywiązania do herbaty. Organizowany jest tzw. „tea time”- czas picia herbaty- podczas, którego pije się herbatę z mlekiem. Zwyczaj ten obchodzony jest codziennie o godzinie 17. 00, zwanym five o’clock. Inna ciekawostka, to dwupiętrowe autobusy jadące po ulicach Londynu, dzięki, którym. można podziwiać miasto (szczególnie atrakcyjne dla turystów). Kolejną atrakcją są słynne wyścigi konne Royal Ascot w Berkshire, podczas, których panie ubierają się w (zaprojektowane na ten dzień) odpowiednie kapelusze.


Lekcja była bardzo ciekawa, przeplatana projekcja multimedialną, a na jej zakończenie uczniowie mieli za zadanie namalować wszystko to, co usłyszeli o omawianym kraju.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: