Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2010

Oblicza Tradycji Żydowskiej

29-11-2010

W dniu 18 listopada 2010 r. i 25 listopada 2010 r. w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie , przy ul. Osmeckiego51, odbyło się spotkanie uczniów Kl. I d z Gim. Nr 11 (wych. p. T. Tęcza) z panią Marzeną Lorens z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Jego tematem były: „Oblicza Tradycji Żydowskiej”, poświęcone obyczajom, religii i tradycji Żydów obejmujących region Podkarpacia, zamieszkałych w Rzeszowie i okolicach w okresie międzywojennym do 1939 r.

W trakcie prelekcji, uczniowie mogli dowiedzieć się o obyczajach panujących w domu żydowskim, gdzie obowiązuje tradycja koszerna(produkty czyste w sensie duchowym). Żywność, np. mięso zwierząt, z rozszczepioną racicą, pochodzi z rytualnego uboju (owca, baran), inne to: mleko, ryby, ptaki. Pozostałe produkty dla Żydów są trefne, czyli nieczyste i niewłaściwe. Wspomniane produkty przechowywane są w osobnych naczyniach i osobnych kredensach, by nie mogły się ze sobą zetknąć.
Ciekawym zwyczajem jest bar mictwa- święto wejścia 13 -letniego chłopca oraz 12-letniej dziewczynki w czas dorosłości.

Natomiast tradycja ślubna wiąże się z tzw. umową przedślubną tzw. ketubą, która nakładała małżonkowi, w obecności Rabina, obowiązek kochania swej żony, a gdyby doszło jednak do rozwodu, wówczas mąż ma przekazać żonie list rozwodowy, wraz z pewną kwotą pieniędzy.

Inny obyczaj obowiązuje podczas pogrzebu. Dzieli się on na dwa etapy. Pierwsza część to okres ciężkiej żałoby, podczas której, rodzina zamyka się w domu na 7 dni, nic nie robiąc, nie myjąc się, jedynie opłakując zmarłego. Po tym okresie następuje czas żałoby lekkiej, która trwa 12 miesięcy.

Wiele ciekawych wiadomości opowiedzianych przez naszego gościa, posłuży uczniom w pogłębianiu znajomości historii i tradycji naszego regionu.