Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2010

„Droga do wolności” - historia i znaczenie symboli narodowych: flaga i godło

04-11-2010

W ramach obchodów dnia Odzyskania Niepodległości 11 Listopada, odbyła się 4 listopada 2010 r. , w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Osmeckiego 51, (w budynku Młodzieżowego Domu Kultury) prelekcja z panem Maciejem Rędziniakiem z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, pod hasłem: „Droga do wolności : historia i znaczenie symboli narodowych: flaga i godło”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas VI b (p. B. Błyskal) i VI c (p. A. Hadała ) ze Szkoły Podstawowej Nr 25 oraz klasa VI z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 (po. U. Klimas) i kl. II a z Gimnazjum Nr 11 (p. M. Jakubek).

W trakcie wykładu młodzi słuchacze mogli zapoznać się z dziejami polskich symboli narodowych, począwszy od pierwszego wizerunku Orła Białego na denarach Bolesława Chrobrego bitych ok. roku 1000, poprzez pieczęć majestatyczną Przemysława II z 1295 r. i orły ostatnich Piastów, królów elekcyjnych, a także historię Orła Białego oraz Pogoni w Rzeczpospolitej Obojga Narodów; powstania flagi polski i związanej z nią symboliką, aż po czasy współczesne oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości i ponowne jej utracenie w 1939 r.

Wykład przybliżył młodzieży historię powstania i kształtowania się Polskich symboli narodowych. Zadbano także o wyjaśnienie symboliki związanej herbem polskim i polską flagą.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu odpowiadając na pytania zadawane przez pana Macieja Rędziniaka, który także, przy pomocy projekcji multimedialnej, przybliżył słuchaczom omawiany temat.

Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury, przy ul. Osmeckiego 51, dziękujemy za udostępnienie sali na spotkanie.