Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
25380335 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Rzeszów widziany inaczej - spotkanie z panem Markiem Czarnotą

27-01-2010

W dniu 27 stycznia 2010 roku do biblioteki Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie zawitał oczekiwany gość – pan Marek Czarnota - znany gawędziarz, bibliofil, euredyta, kolekcjoner, znawca legend i historii miasta Rzeszowa. Uczestnicy spotkania- uczniowie kl. IV z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 i kl. V b ze Szkoły Podstawowej Nr 25 wysłuchali historii powstania miasta Rzeszowa (656 lat temu), o jego różnorodności wynikającej z kultury i tradycji związanej z ludnością napływową (Żydami i Ukraińcami) podpartej legendą o pierwszym Rzeszowianinie Rzechu. Kolejni właściciele Rzeszowa – podkreślił gość – Jan Pakosławic ze Stróżysk, Mikołaj Spytek Ligęza i możny ród Lubomirskich- starali się miasto rozwijać i upiększać, rozbudowując jego granice, budując zamek, kościoły i wiele innych budowli, które mimo upływu lat dzisiaj służą miastu.


W dalszej części spotkania p. Marek nawiązał do znaczenia i historii I LO w Rzeszowie im. St. Konarskiego, które powstało 322 lata temu i nosiło nazwę najpierw Kolegianum, a później Cesarsko Królewskiego Gimnazjum. Nasz gość nawiązał także, do powstania z inicjatywy o.o. Pijarów, pierwszej szkoły muzycznej w Polsce dającej początek rozwojowi muzyki w naszym kraju – Wyższej Szkoły Muzycznej. Po II wojnie światowej szkoła muzyczna przyjęła nazwę Instytutu Muzycznego i nosiła imię Fryderyka Chopina, a obecnie jest to Zespół Szkół Muzycznych Nr 2 im. Wojciecha Kilara. Uczniami tej szkoły byli Adam Harasiewicz- laureat Konkursu Chopinowskiego czy kompozytor Wojciech Kilar.


Kontynuując temat p. M. Czarnota autor książki „Podania legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic” stwierdził - I Liceum Ogólnokształcące w okresie zaborów była najlepszą szkołą Galicji. Wielu absolwentów tej szkoły to sławni przedstawiciele duchowieństwa, wyniesieni na ołtarze, m.in. św. Józef Sebastian Pelczar i Bł. Stanisław Sitko czy wojskowi w osobie gen. Władysława Sikorskiego, a także wielu innych jej uczniów.


W końcowym akcencie spotkania uczniowie wzięli udział w dyskusji z autorem, zadając mu ciekawe pytania, do których nasz gość chętnie udzielał odpowiedzi.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: