Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
25380368 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

„Niemcy - Klub Podróżnika” - Podróże po krajach Unii Europejskiej - Prezydencja Polska

19-10-2010

W dniu 19 października 2010 r. w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Osmeckiego 51, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu: - „Klub Podróżnika – Podróże po krajach Unii Europejskiej- Prezydencja Polska”. Prowadzone przez panią Ewę Nowak oraz Dianę Grabiec i Magdalenę Wendycz z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej, działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zajęcia związane z przewodnictwem Polski w Unii Europejskiej w 2011 r., w ramach „Prezydencji Polskiej” dotyczyły „Niemiec”. Uczestnikami zajęć była kl. I B ze Szkoły podstawowej Nr 25 wraz z ich wychowawczynią p. E. Salamon.

W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się o ciekawych informacjach dotyczących Niemiec: w jakich barwach jest flaga państwowa? (czarny, czerwony żółty) ; jaki kolor ma godło? ( czarny orzeł na żółtym tle); jak nazywa się stolica Niemiec (Berlin)?; jakie zwierzę występuje w herbie Berlina(niedźwiedź)?; kto jest prezydentem Niemiec (Christian Wolff), a kto kanclerzem (Angela Merkel)?, itp. Z dużym zainteresowaniem uczniowie śledzili temat, odpowiadając na zadawane przez naszego Gościa pytania. By jeszcze bardziej podkreślić charakter lekcji , każdy z uczestników miał za zadanie pokolorować omawiany kraj Unii Europejskiej, w barwach jakie figurują na fladze państwowej.


Uzupełnieniem wiadomości była projekcja multimedialna dotycząca Niemiec, w trakcie której uczniowie usłyszeli o różnych tradycjach, jakie kultywowane są w tym kraju, m.in. uczniowie idący do I klasy szkoły podstawowej otrzymują w prezencie rożki z cukierkami, a stopnie za naukę są odwrotnie oceniane niż w Polsce: 1 to najlepsza ocena, natomiast 6 najgorsza. Inne zwyczaje to Octoberfest i Noc Walpurgii. Z tym świętem związana jest legenda o sabacie czarownic na szczycie pasma gór Harz –Brocken. Wszyscy mieszkańcy sąsiadujących wsi i miasteczek obawiali się spotkań z siłami magicznymi, rozkładali więc miotły na podłodze, a na drzwiach rysowali krzyże, następnie wychodzili na centralny plac danej miejscowości i krzyczeli głośno, by odstraszyć nadlatujące na sabat czarownice. Czyszczono wówczas kominy, naprawiano paleniska i palono ogniska. Ogień jest nieodłącznym elementem obrzędów związanych z Nocą Walpurgii. Z 30 kwietnia na 1 maja rozpalane są ogniska. Zwyczaj ten wywodzi się ze Szwecji. Natomiast święta Walpurgia nie ma nic wspólnego z tymi obchodami. Jest patronką chroniącą od czarów i magii.


Wszyscy zaciekawieniem słuchali relacji pani Ewy Nowak i z dużym zaangażowaniem brali udział w spotkaniu.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: