Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2010

Belgia - Klub Podróżnika – Podróże po krajach Unii Europejskiej - Prezydencja Polska

23-09-2010

W dniu 21 września 2010 r. w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Osmeckiego 51, odbyło się pierwsze, z cyklu spotkań pod hasłem: „Belgia - Klub Podróżnika – Podróże po krajach Unii Europejskiej”- Prezydencja Polska” , prowadzone przez panią Ewę Nowak oraz Hannę Marozava, Katarzynę Stępak i Nazariego Borzov z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zajęcia te związane są z przewodnictwem Polski w Unii Europejskiej w 2011 r., w ramach „Prezydencji Polskiej" . W spotkaniu uczestniczyła kl. I B ze Szkoły podstawowej Nr 25 wraz z ich wychowawczynią p. E. Salamon.

Podczas prelekcji, uczniowie zapoznali się z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi flagi państwowej Belgii (zaprezentowana przez p. Ewę i p. Nazariego) jej barw (czarny, żółty i czerwony), godła i herbu. W trakcie zajęć dzieci odpowiadały na zadawane przez gości pytania dotyczące m.in.: flagi Unii Europejskiej, języków obowiązujących w Belgii (flamandzki, francuski, niemiecki) czy też słodyczy (czekolada, trufle, pralinki) oraz gofrów. Słuchacze dowiedzieli się, że Belgia była pierwszym krajem, w którym zaczęto jeść- znane dziś na całym świecie- frytki. Z tego kraju pochodzą Smerfy (słynne postacie bajkowe z filmów animowanych), którego autorem jest rysownik komiksów pan Peyo. Końcowym akcentem spotkania było malowanie przez dzieci postaci Syriusza – maskotki Unii Europejskiej.

Uzupełnieniem usłyszanych wiadomości była projekcja multimedialna dotycząca Belgii. Wszyscy z dużym zaangażowaniem brali udział w spotkaniu.