Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
25380245 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Wakacje w Bibliotece - Filia nr 7

07-09-2010

„Wakacje z Biblioteką” – Filia Nr 7

 
pod takim hasłem w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie w dniach 20, 22, 27, 29 lipca 2010 r. i 3, 5, 10 oraz12 sierpnia 2010 r. odbywały się zajęcia wakacyjne dla młodszych Czytelników Biblioteki.  
Program poszczególnych zajęć prezentujemy poniżej:
 
Lipiec

20.07.2010 r. – wtorek – „O wawelskim Smoku … baśnie i legendy ” – gry i zabawy połączone z malowaniem postaci z bajek. Dzieci wysłuchały „Bajki o nieposłusznym smoku” z książki „Bajki z magicznej skrytki” Joanny Witkowskiej oraz wiersza „Smok” Jana Brzechwy, a następnie odpowiadały na zadawane przez bibliotekarza pytania dotyczące czytanego fragmentu tekstu oraz zagadek omawiających bohaterów z krainy baśni i bajek. W dalszej części spotkania mali słuchacze malowali rysunek Smoka, a także wykonywali go metodą origami.
 
 
22.07.2010 r. – czwartek – „Muzyka Chopina inspiracją do twórczości plastycznej”- rysowanie krajobrazów w oparciu o muzykę Fryderyka Chopina. Spotkanie to poprowadziła pani plastyk Dorota Noworól. Uczestnicy malowali prace metodą kinezjologiczną (rysowanie dwoma rękami naraz w postaci dwóch równoległych półkul i za pomocą dwóch różnych pasteli - czerwonego i niebieskiego, a potem fioletowego, zielonego, brązowego oraz czarnego, a także farb plakatowych) serca, gałęzie, drzewa, które później w całości stworzyły obraz krzaku bzu. Efektem końcowym było upiększenie rysunku papierowym płotkiem. Każdy z uczestników bardzo aktywnie zaangażował się w wykonywanie swej pracy, którą koordynowała pani Dorota.
 
27.07.2010 r. – wtorek – „Zgadywanki-wymyślanki”- odnajdywanie ukrytych wyrazów w zdaniach. To kolejna forma zabawy z Czytelnikami biblioteki. W trakcie zajęć dzieci miały za zadanie, na podstawie przeczytanego tekstu opowiadania pt.: „Powitanie” z książki Anny Kruszewskiej -„Martusia w świecie baśni” - odwzorować  w wyobraźni omawianą krainę. W dalszej części spotkania dzieci odpowiadały na zadawane im pytania i aktywnie brały udział w proponowanych zabawach (zgaduj-zdadula, „zupa jarzynowa i coś słodkiego”, puzzle itp.).
 
29.07.2010 r. – czwartek – „Kwiaty w kolorze tęczy” – wakacyjny bukiet kwiatów z kolorowej bibuły- spotkanie z panią plastyk Dorotą Noworól. Podczas zajęć dzieci nauczyły się nowej metody tworzenia kwiatów z bibuły. Za pomocą kawałka papieru i dwóch ołówków skręca się wybrany papierowy kwiat, a następnie łączy się go  z poszczególnymi elementami, co tworzy efektowną całość.
 
 
Sierpień
 
O3.08.2010 r. – wtorek – „Podróż do ….kraju marzeń”- gry i zabawy połączone z odnajdywaniem ciekawych miejsc- Dzieci w trakcie zajęć, miały za zadanie wybrać określony pojazd, który posłużył by im do podróży do wyśnionej Krainy Marzeń (statek, samolot, auto). W trakcie podróży - w wyobraźni- uczestnicy widzieli nieznane lądy (morze) oraz tajemnicze, niespotykane dotąd zwierzęta. Wszystko co zobaczyli w swej wyobraźni mieli później namalować tworząc rysunek związany z tym tematem. Na zakończenie uczestnicy zajęć wspólnie namalowali miejsce, w którym mieli zamieszkać. Był to zamek.
 
05.08.2010 r.- czwartek – „Rymowanie, przeplatanie” – układanie rymowanek na każdy temat. W trakcie zajęć, uczestnicy mieli za zadanie odgadnąć jak najwięcej wyrazów, które się rymują np. : koń–słoń, Frania-bania, itp. Potem dzieci odgadywały rymowanki, które zostały zaczerpnięte z książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Rym, cym, cym…” Im więcej było odgadniętych haseł, tym więcej można było uzyskać punktów. Rekordzista miał ich 39. Na zakończenie wszyscy rysowali słonia, do którego układali rymy. Końcowym elementem zabawy było ułożenie zdania z rymowankami dotyczącego wakacji :
 
„Idziemy do biblioteki , bo wakacji czas.
Można czytać ksiązki, nie tylko jeden raz” ;
 
„Wakacje to fajny czas,
z plecakiem pojedziesz na wczas”;
 
"Latem słońce świeci,
I bawią się, w tym czasie, wesoło dzieci”.
 
10.08.2010 r.- wtorek – „Czy znasz te zagadki?" - dla każdego, chcącego, odkryć coś nowego- quizy, gry i zabawy. Uczestnicy zajęć mieli za zadanie odgadnąć krzyżówkę obrazkową, a następnie, jak najszybciej, powiedzieć prawidłowe hasło danej zagadki, by uzyskać za nią jeden punkt. Nagrody za udział, przyznawane były w zależności od stopnia punktacji (najwięcej było 29 punktów).
 
12.08.2010 r. czwartek- „Pozdrowienia z wakacji”- malowanie kartki pocztowej z letnim krajobrazem. Na zakończenie zajęć w Bibliotece, dzieci malowały kartkę z krajobrazem ciekawych miejsc, w których spędzały wakacje, lub też gdzie mają zamiar jeszcze pojechać (m.in. w góry, nad morze). W trakcie trwania zajęć, uczestnicy wysłuchali opowiadania Stefanii Szuchowej, pt. : „ Mateuszek na Zaczarowanej Wyspie”.
 
 
Podczas trwania zajęć wakacyjnych, wszyscy ich uczestnicy, aktywnie i z wielkim zaangażowaniem brali udział, w różnych formach proponowanych przez Bibliotekę - Filię Nr 7 - w liczbie 56 uczestników. W czasie wakacji (w miesiącu lipcu i sierpniu) udostępnione były także, stanowiska komputerowe, dla czytelników biblioteki.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: