Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

25420683 razy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2010

"Odkryj świat Biblioteki" - pasowanie na Czytelnika

11-06-2010

W dniu 11 czerwca 2010 r. uczniowie klasy I z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 odwiedzili Bibliotekę Filię Nr 7 WIMBP w Rzeszowie, by uczestniczyć w Pasowaniu na Czytelnika, które było ukoronowaniem całorocznej pracy z książką i ich udziału w zajęciach zorganizowanych w siedzibie Biblioteki.

Wiersz J. Huszczy „Skarga ksiązki”  wprowadził w klimat spotkania, a w jego trakcie dzieci odpowiadały na pytania zadawane im przez panią bibliotekarkę dotyczące regulaminu biblioteki, sposobu poszanowania książek i jakich zachowań należy się wystrzegać przy czytaniu książki. Potem nastąpił uroczysty moment Pasowania na Czytelnika. Nowi czytelnicy zgodnie wyrecytowali przysięgę pasowania, a następnie każdy z nich uroczyście był pasowany przez panią A. Kurowską – kierownika biblioteki Filii Nr 7 i otrzymał pamiątkowy upominek w postaci książki. Pani wychowawczyni otrzymała od Dyrektora WiMBP Stanisława Turka, podziękowanie za całoroczną współpracę z biblioteką.

Między poszczególnymi punktami programu, dzieci recytowały wiersze ulubionych polskich autorów, m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima oraz uczestniczyły w krótkim przedstawieniu dotyczącym książki z głównymi jej bohaterami: Królową - Książką, Królem - Czytelnikiem, Koszałkiem - Opałkiem, Pinokiem i dwoma Krasnalami. Na zakończenie wszyscy usłyszeli prośby Książki o dobre jej traktowanie.

Prośby książki:
Chcę być zawsze czysta i ładna
Noś mnie w okładce ochronnej i nie zostawiaj na słońcu
Używaj zakładki
Dotykaj mnie tylko czystymi rękami i nie przełamuj grzbietu
Nie czytaj przy jedzeniu
Nie lubię gdy się garbisz
Trzymaj mnie na wprost oczu, nieco pochyło opierając o podstawkę
Dbaj o wzrok
Odwracaj kartki ostrożnie i bez użycia śliny, bo to brzydko i niezdrowo
Gniewam się, gdy piszesz po moich kartkach i zaginasz rogi.

Końcowym elementem spotkania była zabawa ruchowa połączona z czytaniem utworu K. Pac – Gajewskiej „Książeczka”. Wszystkie dzieci były bardzo dumne, że zostały przyjęte w poczet nowych czytelników.