Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2010

"Cała Polska czyta dzieciom" w Filii nr 7

15-06-2010

„Bohaterowie naszych książek w filmowym skrócie”

Zajęcia w miesiącu czerwcu w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie- w ramach kampanii społecznej - IX edycji Cała Polska Czyta Dzieciom - rozpoczęły się od spotkania z Wróżką - Muzealią Dobranocką czyli panią Katarzyną Lubas -z Muzeum Dobranocek z Rzeszowa- pod hasłem: „Bohaterowie naszych książek w filmowym skrócie”  w dniu 8 czerwca 2010 r.

Na rozpoczęcie spotkania nasz Gość przedstawił uczniom klasy I a ze Szkoły Podstawowej Nr 25 (z opiekunem panią Dorotą Kozioł) głównych bohaterów filmowych i książkowych, m.in.: Misia Uszatka, Wilka, Piaskowego Dziadka, Koziołka Matołka, Kota Filomena. Zaprezentowali się oni z jak najlepszej strony śpiewając piosenki czy też wydając odgłosy charakterystyczne dla danej postaci, co dzieci bardzo intrygowało i rozśmieszało.

W dalszej części zajęć pani Wróżka przedstawiła utwory Czesława Janczarskiego „Miś Uszatek” i przygody Reksia z książki „Na wsi”, w trakcie czytania której, dzieci naśladowały różne zwierzęta mieszkające na wsi m.in.: kota, koguta, psa, indyka. „Przygody Koziołka Matołka”  Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentowicza to kolejny utwór, zaprezentowany przez Muzealię Dobranockę upiększony pięknymi maskami głównego bohatera , w które przebrały się uczestniczące w spotkaniu dzieci.

„…W sławnym mieście Pacanowie
Tacy sprytni są kowale,
Że umieją podkuć kozy,
By chodziły w pełnej chwale…”
(1 Księga…)

„…Jest w niej wszystko opisane:
Jak Koziołek, mądra głowa,
Błąkał się po całym świecie,
Aby dojść do Pacanowa….”
  (2 Księga…)

Wszyscy włączali się w zajęcia animowane przez panią Kasię, a na zakończenie spotkania otrzymali drobne upominki w postaci zakładek reprezentujących Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

„Albo co w kraju bajek”

Pod takim hasłem w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie przy ul. Osmeckiego 51 , w dniu 9 czerwca 2010 r. odbyło spotkanie dzieci z Przedszkola Nr 37 Gr. 4 (wych. p. Małgorzata Welc) i Przedszkola Nr 36 Gr.4 (wych. p. Grażyna Gumieniak i p. Teresa Paściak ) oraz uczniów kl. I b ( wych. p. E. Tobijasz) i I d (wych. p. J. Garbaczewska) ze Szkoły Podstawowej Nr 25 z zaproszonymi gośćmi : panią Jadwigą Górską –Kowalską –lekarzem pulmonologiem i pisarką, panią Niną Opic- terapeutką i psychologiem oraz dziennikarzem - panem Jaromirem Kwiatkowskim.

Kampania społeczna Cala Polska Czyta Dzieciom została zapoczątkowana w 1998 roku przez Irenę Koźmińską –prezesa Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

W obecności naszych Gości, przedszkolaki z Przedszkola Nr 36 zaprezentowali krótkie przedstawienie pt.: , a po nich wystąpili uczniowie kl. I b przedstawiając fragment utworu o alfabecie pod hasłem:. W dalszej części spotkania wystąpiła - jako pierwsza -pani Jadwiga Górska-Kowalska, która przeczytała dwa utwory: Jana Brzechwy: „Ryby, żabki i raki” i Ireny Landau „Wieloryby”.

Funkcję lektora, w dalszej kolejności przejęła pani Nina Opic, która zaprezentowała słuchaczom również utwory Jana Brzechwy: „Na straganie”  i „Samochwała”. Nie były one obce słuchaczom, gdyż razem z gościem dzieci powtarzały poszczególne wersy.

Następnie fragment opowiadania „Moje najpiękniejsze urodziny”  z książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”  przeczytał pan Jaromir Kwiatkowski, który powiedział, że ta książka była jego ulubioną książką z dzieciństwa. Dzieci słuchały przygód Lasse, Bosse, Agdy z zapartym tchem.

Na zakończenie spotkania, by podkreślić jego szczególny charakter, przedszkolaki z Przedszkola Nr 37 wybijały przy pomocy patyczków i muszelek rytm granej melodii, a następnie wykonały taniec upiększając go wieloma piruetami i przejściami. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki i foldery omawiające kampanię społeczną Cala Polska Czyta Dzieciom oraz skorzystały z poczęstunku przygotowanego przez WiMBP w Rzeszowie.

Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury dziękujemy za pomoc i udostępnienie sali na spotkanie.