Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2010

"W moim zaczarowanym świecie" - spotkanie z Barbarą Gawryluk

10-06-2010

W dniu 10 czerwca 2010 r. w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Osmeckiego 51 odbyło się spotkanie pod hasłem: „W moim zaczarowanym świecie” - z panią Barbarą Gawryluk – krakowianką, dziennikarką radiową Radia Kraków, autorką książek dla dzieci.

Impreza czytelnicza „Z książką na walizkach”, organizowana na Podkarpaciu odbywa się już po raz czwarty. Akcja ta została wymyślona w 2004 r. przez Wojciecha Karwackiego – dyrektora Wydawnictwa Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, a współorganizatorem tej akcji było Wydawnictwo Literatura z Łodzi, które od 2009 r. jest jej organizatorem.

Idea przedsięwzięcia Wędrująca biblioteka, na którą składa się również akcja „Z Książką na Walizkach”, promuje czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży poprzez dotarcie z książką i jej twórcami do najodleglejszych zakątków Polski, dzięki porozumieniu i współpracy z instytucjami kultury, pisarzami, ilustratorami książek, wydawcami, bibliotekami i bibliotekarzami oraz animatorami kultury.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I c (wych. p. Magdalena Linek) i II b (wych. p. Elżbieta Kluz) oraz uczniowie Kl. I (wych. p. Dorota Gasztych) i kl. III (wych.p. Barbara Sitek) z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2.

Pani Barbara rozpoczęła spotkanie od opowieści o losach psa Dżoka, który był psem ze schroniska, a jego właścicielem został pan Nikodem. Nic, by w tym nie było dziwnego, gdyby nie smutne wydarzenie, które zaważyło na dalszych losach psa. Pan Nikodem zasłabł przy Rondzie Grunwaldzkim w Krakowie, a następnie zmarł. Pies jednak nie wiedział o tym i w dalszym ciągu przebywał w tym samym miejscu, w którym zasłabł jego pan. Trwało to półtora roku – podkreślił nasz Gość. Po tym wydarzeniu ludzie zaopiekowali się psem, a na pamiątkę jego wierności postawiono pomnik psa z napisem „Najwierniejszy z wiernych”.

Pani Gawryluk kontynuując spotkanie nawiązała także do innych swych utworów, których w sumie napisała 10, m.in. o „Zuzannie z Pistacjowego Domu”. Jej pierwszą książką- również o psie był utwór: „Kaktus dobry pies” napisany w 2004 r. Kolejne jego części to: „Kaktus szukaj”  i „Kaktus, wierny przyjaciel”. Po prezentacji utworów dzieci miały możliwość zadawać pytania Gościowi i również odpowiadania na zadawane przez panią Barbarę, które związane były z zawodem dziennikarza radiowego.

Autorka tłumaczyła dzieciom na czym ta praca polega i co jest potrzebne, by dobrze wykonywać ten zawód, m.in. dobra dykcja, sprzęt w postaci magnetofonu i mikrofonu. Ulubioną książką pisarki okresu dzieciństwa był utwór Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Z literatury dla dorosłych autorka lubi czytać kryminały i książki mówiące o prawdziwych wydarzeniach, faktach oraz reportaże opisujące egzotyczne historie. Pisarka jest także, tłumaczką z języka szwedzkiego i czytelnicy mieli okazję usłyszeć kilka słów po szwedzku m.in. liczebniki od 1 do 5, słowo „cześć” czyli hej po szwedzku i słowo „do widzenia” hej do oraz „dziękuję”.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali od autorki pamiątkowe autografy oraz skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez WiMBP w Rzeszowie.

Dyrekcji i pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury dziękujemy za pomoc i udostępnienie sali na spotkanie.