Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23821649 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

Mikołaja nadszedł czas

03-12-2009

    W dniach 1-3 grudnia 2009, roku w Filii nr 7 Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie przy ul. Osmeckiego 51 (budynek Młodzieżowego Domu Kultury) odbył się cykl spotkań poświęcony ulubionemu przez wszystkie dzieci - Świętemu Mikołajowi.

 

    Święty Mikołaj był postacią prawdziwą. Wywodził się z Patary nad Morzem Śródziemnym z regionu Licji, miejscowości znajdującej się na terenach dzisiejszej Turcji. W młodości został biskupem Myru - stolicy Licji. Zmarł 6 grudnia 342 r. W tym dniu właśnie obchodzimy Jego święto. Charakteryzował się niezwykłą pobożnością i dobrocią, a ponieważ pochodził z bogatej rodziny często pomagał ludziom będącym w potrzebie. Zasłynął też jako ofiarodawca ubogiego mieszkańca Licji, który chciał wydać trzy córki za mąż ale nie miał dla nich posagu. Święty Mikołaj dowiedziawszy się o tym pomógł mu ten zamiar zrealizować. Dzisiaj ten Święty jest szczególnie kochany i lubiany przez wszystkie dzieci*.

 

    W spotkaniach zaproponowanych przez bibliotekę uczestniczyły przedszkolaki z Przedszkola nr 37 z grupy IV wraz z ich opiekunem panią Agatą Krupą oraz uczestnicy Młodzieżowego Domu Kultury z grupy: "Każde dziecko to potrafi" , "Klub Wesołego Dzieciaka" wraz z ich nauczycielami panią Bogusławą Wilk, panią Renatą Magierską i panią Sylwią Sikorską.

 

    Zarówno dzieci z przedszkola jak i uczestnicy MDK wysłuchali na wstępie krótkiej historii o świętym Mikołaju, by następnie wziąć udział w dyskusji odpowiadając na poszczególne pytania: Kim jest omawiana postać?; Gdzie mieszka?; Kto mu pomaga? itp.

 

    W dalszej części tych zajęć uczestnicy wysłuchali utworu Elżbiety Kuryło "Dar Świętego Mikołaja" oraz piosenki z płyty "To on - Mikołaj Święty" z książki Ewy Chotomskiej "Piosennik Ciotki Klotki".

 

    Atrakcyjną formą zaprezentowaną przez panią Bogusię Wilk było wykonanie postaci Mikołaja za pomocą serwetek. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w jego tworzeniu, a emocji przy układaniu nie było końca. Przedszkolaki natomiast z Przedszkola Nr 37 rysowały w barwnych kolorach swego ulubionego Świętego.

 

    Miłym akcentem kończącym mikołajkowe spotkanie było otrzymanie cukierkowych prezentów przez wszystkie dzieci uczestniczące w zajęciach.

 

*(Ogrodowska B.: Polskie obrzędy, zwyczaje; 2005, s. 260-261).

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: