MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Legimi

Archiwum wydarzeń 2019

Podsumowanie Tygodnia Bibliotek w Filii nr 6

28-05-2019

Podsumowanie Tygodnia Bibliotek w Filii nr 6

W dniach 8-15 maja 2019 r., Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie włączyła się w obchody XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – programu promocji czytelnictwa i bibliotek, którego celem jest podkreślenie roli czytania oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Mając na uwadze założenia tych wyjątkowych dni, a także biorąc pod uwagę tegoroczne hasło przewodnie Tygodnia Bibliotek: „#Biblioteka”, Filia nr 6 zorganizowała szereg spotkań dla rożnych grup odbiorców.

Najmłodsi czytelnicy z przedszkola wzięli udział w zajęciach biblioterapeutycznych pod hasłem „Alberta szuka miłości” Na podstawie przeczytanej historii o małej myszce Albercie szukającej miłości, wspólnie  z dziećmi zastanawialiśmy się, czym jest miłość w życiu każdego człowieka

Młodzież z klasy VI ze szkoły podstawowej zaprosiliśmy do udziału w zajęciach pod hasłem „Katalogi online w bibliotece”, które poprowadziła pani Justyna Mucha-Szylar – kierownik Czytelni Głównej WiMBP w Rzeszowie. Podczas spotkania młodzież w praktyce zapoznała się z zasadami korzystania i poruszania się po katalogu online. Na spotkaniu zaprezentowano możliwości katalogu bibliotecznego takie jak zamawianie, rezerwowanie oraz prolongowanie zbiorów. Uczniowie mieli również możliwość przeszukiwania bazy w oparciu o tytuł, autora, wydawnictwo czy hasło przedmiotowe, co jest szczególnie pomocne przy wyszukiwaniu informacji na dany temat.

W tych dniach nasze zaproszenie przyjęli także przedstawiciele Fundacji Na Rzecz Historii i Tradycji „Polska Historyczna”, którzy zorganizowali lekcję żywej historii dla uczniów ze szkoły podstawowej. Wystawa przedmiotów przywiezionych przez organizatorów pokazu przeniosła nas w czasy wczesnego średniowiecza, kiedy plemiona słowiańskie jednoczyły się tworząc państwo - Polskę. Dużo radości sprawiło dzieciom przymierzanie hełmów, dźwiganie tarcz i mieczów. Pokaz historyczny zainspirował dzieci do dalszego zgłębiania dziejów historii, a bezpośredni kontakt z eksponatami przybliżył im wiedzę na temat życia w Polsce ponad 1000 lat temu.

14 maja wizytę złożyła nam młodzież z gimnazjum wraz z polonistką, panią Renatą Bombą. Bibliotekarze naszej Filii zostali obdarowani najlepszymi życzeniami „satysfakcji z wykonywanej pracy, ciągłej pasji, wspaniałych czytelników, wysokiego stanu czytelnictwa, pozytywnego nastawienia i uśmiechu” i własnoręcznie wykonanymi kartkami okolicznościowymi.

W ostatnim dniu Tygodnia Bibliotek gościliśmy panią Ewę Nowak-Koprowicz – koordynator Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, która przeprowadziła zajęcia pod hasłem „Odkrywajmy Europę!  Przystanek - Rumunia”. Zaproszone na spotkanie dzieci ze szkoły podstawowej miały możliwość poznać bliżej kraj o bogatej kulturze, tradycji i walorach przyrodniczych. Wspólnie dowiedzieliśmy się, jakie miasto jest stolicą kraju, jakie barwy ma flaga Rumunii, jak nazywa się najdłuższa rzeka przepływająca przez ten kraj, oraz jaki jest najwyższy szczyt w rumuńskich Karpatach.

Poprzez organizację wymienionych spotkań realizowaliśmy główne założenia Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, podkreślając rolę czytania, a także promując książkę i bibliotekę.

Natalia Szwedo

-------------------------------------------------