Archiwum wydarzeń 2018

Nagroda im. Sacharowa, czyli o prawach człowieka z europejskiej perspektywy – relacja ze spotkania w Filii nr 6

20-12-2018

Nagroda im. Sacharowa, czyli o prawach człowieka z europejskiej perspektywy

– relacja ze spotkania w Filii nr 6

10 grudnia obchodzony jest Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji 13 grudnia 2018 r. Filia nr 6 zorganizowała spotkanie dotyczące wolności i praw człowieka, w którym udział wzięła młodzież ze szkoły średniej. Spotkanie poprowadziła Ewa Nowak–Koprowicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct–Rzeszów działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W trakcie spotkania uczestnicy poznali sylwetki laureatów Nagrody im. Sacharowa, odznaczenia przyznawanego przez Parlament Europejski w uznaniu za walkę o prawa człowieka. Uczestnicy spotkania wysłuchali poruszających historii ludzi uhonorowanych tą nagrodą, wśród których znaleźli się m.in. rysownik satyryczny Ali Farzat, młoda działaczka na rzecz praw kobiet Malala Yousafzai, lekarz Denis Mukwege, bloger Raif Badawi, a także laureat nagrody z 2018 r., ukraiński reżyser Oleg Sencow. Wszystkie te historie pokazały, że prawa człowieka wciąż są łamane na całym świecie, również w Europie.

Formuła zajęć sprzyjała budowaniu postawy tolerancji i szacunku. Pozwalała także na zdobycie kompetencji obywatelskich, co jest szczególnie ważne dla współczesnych społeczeństw.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali materiały uzupełniające zajęcia.

Barbara Hulek

--------------------------------------------