Archiwum wydarzeń 2018

"Kto uratował jedno życie..." - historia Ireny Sendlerowej - zajęcia edukacyjne w Filii nr 6

18-12-2018

"Kto uratował jedno życie..." - historia Ireny Sendlerowej
- zajęcia edukacyjne w Filii nr 6

Z okazji przypadającej w tym roku dziesiątej rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej (1910-2008) Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała zajęcia dla młodzieży z jednej z rzeszowskich szkół podstawowych. Celem spotkania było przybliżenie uczniom sylwetki tej niezwykłej bohaterki i ludzi, którzy pomagali jej ratować dzieci i dorosłych z getta w Warszawie podczas drugiej wojny światowej.

Spotkanie rozpoczęliśmy od poznania życiorysu Ireny Sendlerowej. Dzieciństwo spędzone z ukochanymi rodzicami, a zwłaszcza tatą, lekarzem – społecznikiem ukształtowały jej charakter i wyznaczyły wartości i postawę życiową, którą kierowała się przez następne lata swojego życia. Te słowa taty szczególnie pielęgnowała w pamięci Irenko ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie i majątek nie mają znaczenia (…). Jak człowiek tonie, to ten drugi musi mu podać rękę lub choć mały palec.

Następnie uczniowie poprzez prezentację multimedialną oraz słuchanie fragmentów książki "Dzieci Ireny Sendlerowej" poznali sytuację Warszawy podczas II wojny światowej, warunki życia mieszkańców w trakcie okupacji, losy Polaków i ludzi pochodzenia żydowskiego.

Poznali sposób, w jaki Irena Sendlerowa starała się pomagać ludziom z tej dzielnicy, do jakiej tajnej organizacji należała oraz jak dużą determinacją i odwagą się wykazała, aby nieść ratunek potrzebującym.

Następnie uczniowie podzieleni na grupy czytali przygotowane fragmenty z książek "Kto uratował jedno życie…", "Listy w butelce", "Dzieci Ireny Sendlerowej" i przygotowywali odpowiedzi na pytania: jakie były sposoby ratowania dzieci z getta, kto się nimi opiekował, gdzie były przechowywane informacje o nich oraz ile dzieci i dorosłych udało się Irenie i ludziom, którzy jej pomagali, ocalić?

Uczniowie poznali historię niektórych osób, które uratowała Irena Sendlerowa. Dowiedzieli się także o nastolatkach z Kansas, które wystawiając przedstawienie teatralne pod tytułem "Życie w słoiku" pokazały historię Ireny Sendlerowej i jej towarzyszy ratujących ludzi z getta w Warszawie. Dzięki nim i ich projektowi świat na nowo odkrył i uratował od zapomnienia bohaterskie czyny osób, dla których dobro było najwyższą wartością, przeciwdziałająca złu i ratującą świat.

Uczniowie chętnie wysłuchali listów Szymona Płóciennika, sześcioklasisty, do Ireny Sendlerowej i Marka Michalaka - Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Na wniosek Szymona, 11 kwietnia 2007 roku Irenie Sendlerowej przyznano najsłoneczniejsze z odznaczeń, Order Uśmiechu. Szymon uważał, że odznaczona w pełni zasługuje na to wyróżnienie, jest wzorem do naśladowania i pragnął, by jak najwięcej osób poznało jej życie i to, czego dokonała.

Pod koniec spotkania uczestnicy rozwiązali krzyżówkę, której hasłem było słowo bohater oraz odgadnęli, czego symbolem są żółte tulipany na stołach (ulubione kwiaty Ireny Sendlerowej).

Na pamiątkę zajęć uczniowie otrzymali biografię Ireny Sendlerowej oraz przesłanie bohaterki: (…) aby pamięć stała się ostrzeżeniem dla świata oby nigdy nie powtórzył się podobny dramat ludzkości ; (…) najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro.

Monika Adamczyk

--------------------------------------------