Archiwum wydarzeń 2018

Spotkanie autorskie ze Stanisławą Bełch w Filii nr 6 - relacja

03-12-2018

Spotkanie autorskie ze Stanisławą Bełch w Filii nr 6

27 listopada 2018 r. w Filii nr 6 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z rzeszowską pisarką - Stanisławą Bełch, połączone z promocją najnowszej książki dla dzieci pt. „Święto Niepodległości”.

Spotkanie z Autorką poprzedziła krótka pogadanka dotycząca dawnego Rzeszowa, który był jednym z pierwszych miast, które odzyskały niepodległość. Oglądając stare pocztówki z przełomu XIX i XX w. razem z młodymi eksploratorami historii próbowaliśmy odtworzyć miasto z tamtego czasu. Odwiedziliśmy ulicę Grunwaldzką, ulicę 3 Maja i budynek kasy oszczędnościowej (obecną siedzibę PKO Banku Polskiego), dawny dworzec kolejowy, budynek rzeszowskiego oddziału Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (obecnie Teatr im. Wandy Siemaszkowej), a także budynek Rady Powiatowej (obecnie główny budynek WiMBP).

W następnej części spotkania Pani Stanisława opowiedziała dzieciom o rzeszowskich miejscach pamięci związanych z historią Polski, zachęcając je do samodzielnych wycieczek i poszukiwań. Dzieci razem z Autorką przeszły szlakiem, na którym spotkały ważne historyczne postacie, m.in. takie jak Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko, Jan Kotowicz, Władysław Sikorski oraz bohaterów związanych z Rzeszowem: Łukasza Cieplińskiego i Leopolda Lisa-Kulę.

W ostatniej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, w ramach których każde dziecko wykonało biało-czerwony kotylion. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały zakładki, a na zakupionych książkach autografy od Autorki.

Spotkanie zostało zorganizowane z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Barbara Hulek

-----------------------------------------------------------------------