Archiwum wydarzeń 2018

„Porozmawiajmy o emocjach” – spotkanie autorskie z Elżbietą Zubrzycką – relacja z Filii nr 6

05-11-2018

„Porozmawiajmy o emocjach” – spotkanie autorskie z Elżbietą Zubrzycką

29 października 2018 r. Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie miała przyjemność gościć Elżbietę Zubrzycką – pisarkę dla dzieci, autorkę ponad 30 książek dla najmłodszych, z których niektóre zostały wpisane do kanonu lektur szkolnych: „Słup soli”, „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów”. Pani Elżbieta jest psychologiem, terapeutą, doktorem nauk humanistycznych i jak nikt inny zna się na dziecięcych emocjach, a to właśnie emocje i towarzyszące im uczucia były tematem naszego spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie z trzech rzeszowskich szkół podstawowych.

Nasz gość rozpoczął spotkanie od opowiedzenia bajki, która stała się pretekstem do rozmowy o przyjaźni. Opowiedziana treść nawiązywała do książki „Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem”. Uczniowie zastanawiali się jak rozpoznać osobę, która może stać się naszym przyjacielem, jak odróżnić dobrą przyjaźń od złej, co zrobić, jeśli pojawią się nieporozumienia? Następnie na przygotowanych przez autorkę kartach pracy wybierali cechy, które powinien mieć przyjaciel oraz mówili o tych, które wykluczają prawdziwą przyjaźń.

W drugiej części spotkania autorka pokrótce opowiadała o swoich książkach i o tym jakich problemów dotykają, np. w książce „Mały wielki przyjaciel” opowiedzianej przez autorkę z wielkim humorem, dowiedzieliśmy się jak działają na nas uprzedzenia i że zawsze warto kogoś poznać, nim wydamy o nim swoją opinię.

W ostatniej części spotkania zgromadzeni uczniowie w ramach podziękowań czytali fragmenty książek autorki, wręczali upominki oraz własnoręcznie wykonane rysunki do przeczytanej w klasie książki „O zajączku Filipie…”.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, o czym świadczy wpis autorki do naszej bibliotecznej kroniki:

„Śliczne, uśmiechnięte, pogodne i spokojne dzieci – pod opieką znakomitych nauczycieli, pedagogów profesjonalistów, ciepłych zarazem i serdecznych ludzi. (…) Wszystko razem stworzyło okoliczności, w których serce rośnie, że mimo smętnych opowieści w mediach, świat jest pełen osób zaangażowanych w to, co robią świetnie, z oddaniem, z korzyścią dla wszystkich dokoła”.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach zadania „Książka w roli głównej” z programu Partnerstwo dla Książki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Natalia Szwedo

--------------------------------------------------