Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2017

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - relacja z Filii nr 6

05-12-2017

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
relacja z Filii nr 6

W związku z przypadającym w listopadzie Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka, Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała zajęcia edukacyjne, w których uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Rzeszowie.

Podczas zajęć uczestnicy poznali historię powstania praw dziecka oraz znaczenie słów konwencja czy  prawo. Dowiedzieli się, kim jest Rzecznik Praw Dziecka oraz, że państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw. Uczestnicy podjęli rozmowę na temat znajomości swoich praw, potrafili je rozróżniać  i wiedzieli jak  z nich korzystać.

Dużym wyzwaniem okazały się przygotowane zadania, w których musieli skojarzyć wyrazy związane ze słowami: dziecko, prawo, uczeń, wolność, rodzina i dopasować je do odpowiednich sytuacji prawnych w życiu codziennym. Uzupełnieniem poznanych wiadomości był wiersz pt. „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego, do którego uczniowie musieli wykorzystać poznane informacje i odpowiednio uzupełnić dopasowując poznane prawa  dziecka.

Temat zajęć wymagał ze strony uczestników koncentracji oraz skupienia. Uczniowie udowodnili, że potrafią podejmować trudne tematy  i dojrzale o nich rozmawiać.

Karina Kwas

-------------------------------------------------------------------------------

Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.